Головне слідче управління Національної поліції України внесло інформацію про стеження невідомими за знімальною групою програми "Схеми" в Єдиний реєстр досудових розслідувань, кваліфікувавши справу як перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, повідомив спікер Національної поліції України Ярослав Тракало.
"22 лютого 2019 року в Національну поліцію України надійшла заява журналіста знімальної групи "Схеми: корупція в деталях" - RFERL, редакція Радіо Свобода, Михайла Ткача про вчинення проти нього злочину, а саме – перешкоджання його законній професійній діяльності журналіста. У ньому, зокрема, йшла мова про те, що в місті Києві невідомі особи на автомобілях протягом декількох місяців здійснюють стеження за знімальною групою, а 21 лютого 2019 році знімальна група була заблокована цими автомобілями, внаслідок чого не змогла продовжити роботу з редакційним завданням", – повідомив Тракало в Facebook.
За його словами, в той же день, 22 лютого, Головне слідче управління внесло зазначені відомості до ЄРДР з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).
"Будь-які спроби або методи тиску на журналістів, навіть у завуальованій формі, неприпустимі. Всі докази, надані поліції, будуть ретельно вивчені, а сам факт повинен отримати належну правову оцінку та реакцію з боку правоохоронців", - зазначив він.
Розслідувачі проекту "Схеми: корупція в деталях" повідомили, що з вересня 2018 році за знімальною групою проекту стежать невідомі особи на автомобілях, що належать охоронному підприємству ТОВ "Дельта-Донбас". Його кінцевим бенефіціаром є Рінат Ахметов.
"Хвіст" супроводжував журналістів, коли ті виїжджали на зйомки. У низці випадків автомобіль зі знімальною групою блокували невідомі. "Схеми" зверталися до прес-служби Ахметова, але на момент виходу програми в ефір відповіді не отримали.
Після виходу матеріалу в охоронній фірмі "Дельта-Донбас" заявили, що не причетні до стеження за знімальною групою програми розслідувань "Схеми: корупція в деталях" і додали, що "невідомі особи понад 200 разів за останні кілька місяців вели спостереження і приховану зйомку за об'єктами – офісом компанії SCM і приватним житлом акціонера компанії, при цьому ніяк не ідентифікуючи себе як представників ЗМІ".
"Дії охоронців були відкритими і спрямованими на попередження можливої небезпеки життю і здоров'ю з боку невідомих осіб, які систематично ведуть приховане спостереження. В діях невідомих вбачається втручання в особисте життя приватної особи і збір інформації незаконним способом", - йдеться в офіційній заяві охоронної фірми.