Заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун вважає, що не потрібно багато коштів витрачати на повернення українців з-за кордону, зосередившись натомість на підтримці українців, які найбільше постраждали від війни. Він також додав, що 25% біженців планують залишитися за кордоном, ще 30-40% вже вирішили, що повернуться додому. Решта ще думають.
"Особисто я проти того, щоб для повернення виділяли великі суми грошей. Бо тоді між людьми постане питання, чим гірші ті, хто не виїхав і всю війну пробув вдома, у своїй державі. Хто працював в умовах обстрілів, хто робив свій внесок в економічний розвиток держави", — сказав Гладун під час інтерв'ю "РБК Україна".
Насамперед допомагати потрібно тим, у кого, наприклад, постраждали будинки, незалежно від того, в Україні вони чи за кордоном. Але потрібно пам'ятати й про 4 мільйони ВПО, які зараз перебувають в державі, додав він.
"Тобто це люди, які покинули своє житло, але не виїхали за кордон, а залишилися тут. І вони теж працюють на нашу економіку", — пояснив експерт.
Також Гладун розповів, що станом на 1 січня 2024-го в Україні кількість населення в кордонах 1991-го становила приблизно 35 мільйонів людей. Проте він попередив, що реальна ситуація може бути іншою, позаяк точної інформації щодо кількості українців на непідконтрольних територіях, де зараз тривають бойові дії, немає.