Перший зріз опорних лікарень для лікування коронавірусу COVID-19 показав наявні проблеми, розповіла ZN.UA голова Національної служби охорони здоров'я Оксана Мовчан.
Мовчан пояснила: перший рекомендований НСЗУ список лікарень був виданий електронною системою охорони здоров'я. Усі медичні установи вносили до неї дані, які головлікарі підписували своїми електронними підписами, і несуть за них відповідальність.
На дані були накладені фільтри – оснащеність медустанови, географічний доступ і поділ маршрутів пацієнтів. Так був сформований список лікарень, який був переданий департаментам охорони здоров'я в регіони.
"Оскільки вони володіють ситуацією безпосередньо у себе в області, по ідеї, повинні знати "в обличчя" кожну зі своїх 50-80 лікарень, і розуміти, яку допомогу яка з них в змозі надати", - пояснила очільниця Служби.
Після верифікації даних департаментами охорони здоров'я і були зафіксовані ці 240 лікарень.
У Нацслужбі пояснюють: тепер, коли головні лікарі заявляють, що насправді у них всього цього немає, це сигнал, щоб запитати їх, чому дані, які вони подали в систему електронної охорони здоров'я, не відповідають дійсності. Інформація формувалася на підставі їх даних, за які вони несуть (повинні звикати нести) відповідальність.
Представникам Служби разом із МНС і на їх транспорті вдалося побувати в декількох областях, відвідати не всі 240 медустанов, але отримати перший зріз щодо готовності областей до боротьби з епідемією коронавірусу.
"Загалом ми побачили певні провали в комунікації. Сказати, що ці медустанови готові, не можна. Запізнюється логістика із забезпеченням лікарів необхідними засобами захисту. Ще немає інформації щодо того, яким чином фінансуватимуться послуги цих лікарень з надання допомоги хворим на коронавірус. І я розумію головлікарів, які зараз перебувають у режимі очікування. З одного боку, на них поклали велику відповідальність. З іншого – не забезпечили всією необхідною інформацією і засобами для захисту лікарів і надання допомоги пацієнтам", - розповідає Оксана Мовчан.
За її словами, Штаб знає про це, і готовий якомога швидше вживати певних заходів, щоб заспокоїти лікарів і надати їм все необхідне. Поки ж ситуація розгортається фрагментарно: десь виглядає вже досить серйозно, десь - поки що спокійно і під контролем. "Час ще є", - додає Мовчан.
Докладніше про старт другого етапу медреформи і готовність до нього України читайте в інтерв'ю Алли Котляр з головою НСЗУ Оксаною Мовчан "У старту другого етапу реформи умови були більш жорсткими" у ZN.UA.