UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переворот у "ЛНР": що відбувається в окупованому Луганську

З центру окупованого міста відігнали військову техніку, ситуація в ньому контролюється російськими військовими, боротьба за переділ влади між Плотницьким і Корнетом триває.

© Соцмережі
На аеродромі в Луганську могла бути завантажена боєприпасами техніка
На аеродромі в Луганську могла бути завантажена боєприпасами техніка
© ОБСЄ / Facebook
© ОБСЄ / Facebook
© ОБСЄ / Facebook
© ОБСЄ / Facebook
© ОБСЄ / Facebook
© ОБСЄ / Facebook
В окупованому Луганську вибухнула техніка бойовиків

В окупованому бойовиками терористичної організації "ЛНР" Луганську, події почали активно розгортатися у вівторок, 21 листопада, після звільнення "головою ЛНР" Ігорем Плотницьким "міністра внутрішніх справ ЛНР" Ігоря Корнета. Центр міста оточили озброєні бойовики без розпізнавальних знаків, а під "управління МВС" підігнали БТР. Екс-"міністр" Ігор Корнет забарикадувався в будинку разом із лояльним йому колишнім спецпідрозділом "Беркут".

Станом на вечір середи, 22 листопада, спостерігачі ОБСЄ фіксували наявність машин військового типу і присутність невстановлених озброєних осіб в центрі міста, зокрема, 150 бойовиків у камуфляжі та 30 одиниць техніки. Переважна більшість невідомих мала білі пов'язки на рукавах, більшість техніки розташовувалася біля будівлі "МВС ЛНР".

Вранці у четвер бойовики зняли оточення на кількох кварталах у центрі Луганська, але посилили охорону будівлі колишньої Луганської облдержадміністрації, в якій забарикадувався "голова ЛНР" Ігор Плотницький. Посилена охорона була виставлена й біля будівель телекомпанії "Луганськ 24" і "МВС ЛНР", туди ж підігнали додаткові бронетранспортери. Ввечері терористи відігнали бронетехніку з центру Луганська та зняли оточення з будівлі ОДА. Автомобільний і пішохідний рух у центрі міста було відновлено. Ситуацію в місті контролюють близько 1000 російських військовослужбовців, включно зі спецназом ГРУ і спецназом МВС РФ. У місті дислокуються танки, БТРи та артилерійські установки окупантів, а також "спецназ" терористичного угруповання "ДНР" - "Вітязь".

З початку загострення ситуації у Луганську різко збільшилася кількість тих, хто виїжджає на підконтрольну Україні територію. Так, за даними Державної прикордонної служби України, у вівторок, 21 листопада, пункти пропуску в Донецькій і Луганській областях перетнули 38 тисяч осіб. При цьому найбільш активно особи, що виїжджають, перетинали лінію розмежування через КПВВ у Донецькій області.

"Зелені чоловічки" Захарченка, найманці ПВК у Луганську і перші арешти

У вівторок, 21 листопада, з "ДНР" до Луганську виїхали три армійські вантажівки з бойовиками. Пізніше в ОБСЄ зафіксували прибуття в Луганськ військової техніки та бойовиків.

Вранці у середу, 22 листопада, до "контролю ситуації" у Луганську долучились російські військові та найманці ПВК. Найманці прибули в Донбас за чотири дні до початку "військового перевороту" у терористичній структурі. А напередодні з Росії на окуповану територію Луганщини увійшла колона з декількох десятків армійських "Уралів" з військовослужбовцями Збройних сил РФ і 20 БТР. З 14:00 військові та техніка невеликими групами перекидалися з Довжанська в бік Луганська.

Бойовики, найманці і військовослужбовці ЗС Росії перешкоджали роботі "адмінбудівель" і зірвали роботу "Народної ради" - "депутати" були розпущені по домівках. Крім того, в окупованому місті призупинили роботу "республіканські" телеканали та радіостанції, а також відділення банків, оскільки невпізнані "зелені чоловічки" захопили концерн телерадіомовлення "КРРТ". При цьому виконувати розпорядження Плотницького "залишити місто" вони відмовилися.

Наступного дня стало відомо про те, з банків і банкоматів Луганська зникли готівкові кошти. У "банках" міста причину цього явища не пояснюють, але акцентують увагу на тому, що грошей не буде до кінця поточного року. За попередньою інформацією, грошові кошти вивезені до Росії.

У середу, 22 листопада, в перекритому "урядовому кварталі" Луганська почалися перші затримання: "Міністерство внутрішніх справ" заарештувало усіх співробітників "прокуратури" терористичної структури. Арешту піддалися понад 20 осіб, включно з "генеральним прокурором" Віталієм Подобрим, "військовим прокурором" Сергієм Рахном та їхніми заступниками. У спільному штурмі будівлі "генпрокуратури" брали участь лояльні Корнету "міністерські службовці" і "спецзназ ДНР" "Вітязь". Заарештованих повели у підконтрольну "МВС ЛНР" будівлю. Згодом "МДБ ДНР" офіційно визнало факт того, що проводить спільну спецоперацію з "силовиками ЛНР".

Після арештів і "штурму" ватажок терористів Ігор Плотницький забарикадувався в будівлі колишньої Луганської облдержадміністрації.

Плотницький проти Корнета: що не поділили висуванці ФСБ і Кремля?

Напередодні ватажок терористичної організації "ЛНР" Ігор Плотницький звільнив "міністра внутрішніх справ" Ігоря Корнета, на його місце був призначений тимчасовий в. о. Незважаючи на те, що Корнета звільнили з формулюванням "у зв'язку з відкриттям проти нього кримінальної справи", конфлікт між ним і Плотницьким тривав вже давно.

Перед звільненням "голова МВС" доручив підлеглим перейти на посилений режим "служби", також були організовані бойові чергування для протистояння захопленню об'єктів "міністерства" лояльними Плотницькому бойовиками. В оточенні Плотницького ці заходи викликали резонанс, Корнета запідозрили у спробі "силового перевороту і захоплення влади".

За кілька днів до цього Плотницький і Корнет одночасно повернулися в ОРЛО з Росії. Один з них – Ігор Корнет - є висуванцем ФСБ РФ, тоді як Ігор Плотницький і його оточення – висуванцями Адміністрації президента РФ (у тому числі помічника президента Росії Владислава Суркова ) та Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил Росії.

Переважна більшість бойовиків так званого "2 АК ЛНР" та представників місцевих "силових відомств" у конфлікті Плотницького та Корнета підтримують останнього. Крім того, підтримує його й "міністр держбезпеки ЛНР" Леонід Пасічник, який має істотний вплив на ситуацію. На боці Корнета й частина найманців ПВК.

Також разом із російськими військовими та технікою на окуповану територію Луганщини повернувся лояльний Корнету й ображений на Плотницького колишній командир бандформування "Перша козача сотня ім. Стаса Синельникова" і екс-"комендант" Свердловська Олександр Гайдей (позивний "Рим").

Коментуючи те, що відбувається в Луганську, Ігор Корнет заявив про те, що це пов'язано з "пошуком українських диверсантів", яким нібито займається його "відомство". Так, у "роботі на українські спецслужби" звинуватили керівника "ДТРК ЛНР" Анастасію Шуркаєву. А у "спробі держперевороту" - керівника "адміністрації голови ЛНР" Ірину Тейцман і начальника "служби урядової безпеки МВС ЛНР" Євгена Селіверстова, а також "високопосадовців генеральної прокуратури ЛНР". На думку "міністра" терористів, операція з боротьби з "українськими диверсантами" була проведена успішно, інакше на підконтрольну бойовикам територію готовий був "зайти 3-й полк спеціального призначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України". Унаслідок чого окуповані райони Луганщини повинні були повернутися під контроль України. Він також заявив про те, що все ще є легітимним "міністром".

Тим часом сам Плотницький жодних "диверсантів" у Луганську не знайшов. "Сьогодні в центрі Луганська мешканці міста могли бачити велику кількість людей у військовій формі, які заявляють, що беруть участь у навчаннях за наказом керівництва "Міністерства внутрішніх справ ЛНР". Дана ситуація є продовженням учорашніх кадрових змін із законного відсторонення від обійманої посади "Міністра внутрішніх справ"" – заявив він.

Ватажок "ЛНР" повідомив про те, що "ситуація контролюється ним". А також спростував заяви Корнета про те, що він усе ще є "головою МВС". Крім того, "голова ЛНР" заявив про те, що для арешту Шуркаєвої, Тейцман і Селіверстова немає жодних підстав, і відповідних розпоряджень новопризначений в. о. "міністра" не давав.

Тим часом у Міністерстві закордонних справ України наголосили на тому, що переділ влади в Луганську ведеться не лише на рівні місцевих колабораціоністів, але й на рівні російських спецслужб.

"Ми уважно дивимося, що відбувається на окупованих територіях. Це не тільки внутрішні розборки там всередині між цими бандами – також розборки між відповідними російськими спецслужбами. Це дуже чітко доводить, що саме Росія там усім рулить", - пояснив голова МЗС України Павло Клімкін.

А прем'єр-міністр України Володимир Гройсман побажав бойовикам "перебити один одного" під час цього протистояння.

"Я б хотів, щоб вони один одного просто знищили і при цьому, щоб не постраждали мирні громадяни, це є дуже важливим питанням", - зазначив він.

Реакція української сторони на події в окупованому місті

Українська сторона на події в окупованому Луганську відреагувала оперативно: увечері 21 листопада президент України Петро Порошенко провів засідання Військового кабінету Ради національної безпеки і оборони у зв'язку із загостренням ситуації в окупованих районах Луганської області.

"У зв'язку зі збільшенням кількості російських військових, а також активізацією найманців, українські Збройні сили готові до будь-якого розвитку подій для забезпечення безпеки мирного населення", - запевнив Порошенко.

Голова держави також доручив українському представнику в Спільному центрі з питань контролю і координації припинення вогню (СЦКК) активізувати взаємодію зі спостерігачами Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ для оперативного інформування західних союзників України про ситуацію в ОРЛО.

На засіданні дискутувалося й питання взаємодії України з міжнародними партнерами, оскільки ситуація в Луганську може бути використана для обмеження доступу Місії на окуповану територію і нарощування терористами запасів забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

За його підсумками міністр оборони України, генерал армії Степан Полторак, заявив про те, що військовослужбовці ЗСУ готові до можливого загострення на луганському напрямку зони АТО та діятимуть адекватно ситуації.

Підготувалися до можливого погіршення ситуації і українські прикордонники. Працівники Держприкордонслужби посилили патрулювання та перевірки на пунктах пропуску вздовж всієї лінії розмежування в Донбасі, збільшили використання технічних засобів контролю та залучили до перевірок службових собак.

"Втеча" Плотницького і реакція Кремля на "хаос" у Луганську

Увечері 21 листопада з'явилися повідомлення про те, що Плотницький залишив окупований Луганськ і переховується на території Російської Федерації. РосЗМІ повідомили про те, що Кремль не підтримує Плотницького в його боротьбі проти Корнета, оскільки розуміє, що "частина луганського хаосу - результат не зовсім мудрої тактики голови "ЛНР"".

Тим не менш, вранці 22 листопада стало відомо про те, що Плотницький не залишав Луганськ і навіть провів робочу зустріч. На засіданні у середу він доручив розібратися зі спробою екс-"голови МВС ЛНР" Ігоря Корнета вчинити "державний переворот".

Також ватажок бойовиків пообіцяв жителям окупованих районів Луганщини швидко взяти ситуацію під контроль. При цьому він визнав факт того, що в ОРЛО відбулася спроба захоплення влади.

"Як ще можна назвати ситуацію, коли людина звільнена судом з обійманої посади, але при цьому намагається силовим методом проводити якісь операції. Це і є спроба захоплення влади", - заявив Плотницький.

Проте вранці 23 листопада знову з'явилися повідомлення про те, що автомобільний кортеж, в якому знаходилися Плотницький, Тейцман, Шуркаєва та низка інших "чиновників" ОРЛО, виїхав з території окупованого Луганська до Росії. Пізніше цю інформацію підтвердив радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк.

Тим часом у Кремлі все ж прокоментували ситуацію з "підтримкою" тієї чи іншої сторони у боротьбі луганських бойовиків за владу. Там заявили про те, що інформація ЗМІ "про підтримку певних політичних сил" у "ЛНР" не відповідає дійсності.

"Це повідомлення невідомо на чому ґрунтується. Жодні джерела в оточенні Владислава Суркова не могли цього заявити, оскільки події у Луганську є внутрішньою справою "ЛНР", і за підтримкою ніхто з Луганська "у Кремль" не звертався", - заявив начальник департаменту управління президента із соціально-економічної співпраці з державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав, Абхазією та Південною Осетією Михайло Арутюнов.

Проте вже наступного дня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков відмовився коментувати ситуацію в окупованому проросійськими бойовиками місті. Незважаючи на попередні заяви про те, що "в Кремлі є розуміння того, що відбувається в Луганську".

"Я також залишаю без відповіді питання, скажімо так, якихось нюансів я б не став зараз оприлюднювати", - заявив він, відповідаючи на питання про те, чи з'явилася інформація про те, що відбувається в Луганську, і чи підтримує Кремль можливу зміну "влади" там.

Подальший розвиток конфлікту між Плотницьким і Корнетом залежатиме від того, яке рішення буде прийнято їхніми російськими кураторами.

"Подальший розвиток ситуації повністю залежить від рішення, яке приймуть в Кремлі – "злиття" "ЛНР" з "ДНР" з єдиним центром управління в Донецьку, або відновлення статус-кво з примусовим "примиренням" Плотницького та Корнета, або ж усунення Плотницького, до якого в Москві також є багато претензій", - зазначив координатор групи ІС Дмитро Тимчук.