UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переслідують за прагнення вільного життя: в Україні 12 січня – День українського політв'язня

Переслідування українців та кримських татар відновилися з початком збройної агресії Росії та незаконної окупації Криму.

В Україні 12 січня відзначають День українського політв’язня, започаткований у 1975 році. Таку пам’ятну дату запропонував В’ячеслав Чорновол, який також закликав до протистояння репресіям та жорстокості режиму СРСР.

Дата також обралася не випадково. Так, 1972 року з 12-14 січня КДБ СРСР в рамках операції «Блок» масово заарештував українських дисидентів. Як розповів історик Олег Бажан «Історичній Свободі» справа під цією кодовою назвою велася і впродовж 1960-х років, але саме на початку 1970-х її вирішили реалізувати. Адже в цей період в УРСР активізувалося національно-культурне життя, становлення політичної течії у «шістдесятництві», що і викликало невдоволення радянської влади.

З 12 по 14 січня затримали:

Однак на цьому затримання та арешти борців за українську свідомість, культуру та ідентичність не припинилися. Наступна хвиля масових арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. Майже всі, хто хотів жити вільно, отримав від Кремля по сім років ув’язнення в таборах суворого режиму та п’ять років заслання з виселенням з України до Мордовії, Пермської області РФ, потім у Сибір та в Казахстан. Декого з дисидентів відправили до психлікарень. 

Арешти тривали й у 1973—1974 роках.

Сьогодні історія повторилася. Після незаконної окупації Криму та збройної агресії на Донбасі українці та кримські татари знову потерпають від переслідувань окупантів. Так, за словами омбудсмена Людмили Денісової, з політично-релігійних мотивів переслідувань з боку РФ зазнають 130 громадян України, 121 з яких вже незаконно ув’язнені. Серед ув’язнених Росією українців є багатодітні батьки, люди з тяжкими захворюваннями, громадські журналісти та правозахисники. Через незаконне переслідування країною-окупантом українських громадян без батьківської опіки та уваги залишилися 207 неповнолітніх дітей.

Читайте також: Денісова: У політв'язня Сінченка критичний стан здоров'я

При цьому українців, які не згодні з окупаційним режимом, переслідують і в окупованому Донбасі. Тому всього незаконно позбавлені волі понад 400 громадян, яких утримують в окупованому Криму та Донбасі, а також у РФ. Водночас 300 громадян вважаються зниклими безвісти.

Раніше президент Володимир Зеленський передав адміністрації президента США Джо Байдена список з 450 українських політв'язнів, утримуваних РФ. Такий же список президент України передав і своєму турецькому колезі Реджепу Ердогану.

Своєю чергою правозахисники закликали Верховну Раду ухвалити три законопроєкти про захист в’язнів Кремля та членів їхніх сімей (№ 6104, №6105, №6106). Правозахисники зазначили, що відповідні законопроєкти засвідчують політичну волю керівництва визначити на законодавчому рівні, кого можна вважати особами, що втратили свободу у зв’язку зі збройним конфліктом, а також закріпити додаткові пільги та гарантії, на які можуть сподіватися бранці Кремля та члени їхніх родин. Підписанти звернули увагу, що подібні законопроєкти з’явилися на восьмому році російської агресії проти України та окупації територій Криму та Донбасу. Однак, поки парламент проголосував за один документ, і лише у першому читанні.