Вселенського патріарха Варфоломія I Константинопольського офіційно запросили до України; це зробив спікер українського парламенту Андрій Парубій під час зустрічі представників Верховної Ради України з экзархами патріарха, повідомляє ТСН.
Владики прибули до Раду, так як саме звідти був запущений процес набуття автокефалії, який зараз вже вийшов на фінішну пряму. Екзархи заявили, що вже мали безліч зустрічей з представниками духовенства і політиками, і за їхными підсумками можуть сказати, що хоча про точні дати говорити ще дуже рано, але, цілком імовірно, що вже в цьому році в Україні буде помісна церква.
"Священний синод Константинопольського патріархату вже прийняв рішення. Саме для того ми і приїхали, щоб продовжити роботу над рішенням, яке вже було зроблено. Перед нами залишається певний період часу для того, щоб зробити остаточні кроки", - підкреслив архієпископ Данило.
Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні. Відмовилися підтримати звернення лише колишні "регіонали" з фракції "Опоблоку" і групи "Відродження".
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з головою Російської православної церкви Кирилом довів до відома останнього, що Константинополь збирається надати автокефалію українській церкви. А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію церквам без узгодження з іншими церквами.
У вересні Варфоломій направив до Киэва двох екзархів для підготовки до створення автокефальної церкви.
Синод Української православної церкви Московського Патріархату на засіданні 25 вересня поставив вимогу екзархам Константинопольського Патріархату архієпископу Данилу та єпископу Іларіону, щоб вони покинули "канонічну територію УПЦ".
У відповідь ієрарх Константинопольського патріархату архієпископ Тельмисский Іов (Геча) відповів, що в УПЦ МП немає ніяких прав для того, щоб висувати призначеним вищим Константинопольським патріархатом экзархам якісь вимоги, оскільки вона не є самостійною одиницею у веденні діалогу, а від її імені висловлюється РПЦ.
Детальніше про перспективи надання автокефалії УПЦ читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".