У неділю, 9 серпня, християни східного обряду відзначають День пам'яті цілителя Пантелеймона – християнського святого, який шанується як лікар і цілитель. Вважається, що трави і рослини в цей день набувають цілющу силу і сприяють зміцненню здоров'я.
Історія свята
Батько святого Пантелеймона, Євстрогій, був язичником, а мати, свята Еввула, - християнкою. При народженні дитини назвали Пантолеон (що означає «в усьому лев»), але пізніше його стали називати Пантелеймоном («милостивим до всіх», «всемилостивим»). Мати виховувала Пантолеона в християнській вірі, але рано померла.
Батько віддав хлопчика в язичницьку школу, а потім – у медичну, де він навчався лікування у відомого лікаря на ім'я Євфросин. Пантолеон виділявся серед однолітків розумом, красномовством, прекрасною поведінкою. Дуже скоро він порівнявся у знаннях зі своїм вчителем. Євфросин брав учня з собою, коли відвідував хворих. Так Пантолеон опинився в царських палатах, де дуже сподобався цареві Максиміану (284−305) — ярому гонителю християн. Цар захотів, щоб юнак залишився у нього на службі.
У цей час в Нікомидії жили троє священиків, які врятувалися при спаленні 20 тисяч християн в Никомідійській церкві в 303 році. Один з них, Єрмолай, запросив Пантолеона до себе і посвятив в основи християнської віри. Остаточно майбутній святий увірував у Христа після одного випадку. Повертаючись після розмови з вчителем, він побачив мертву дитину, поруч з якою звивалася єхидна, що вкусила її. Пантолеон почав благати Бога оживити дитину і знищити єхидну. Сталося диво: дитя ожило, а гадюка розлетілась на частини.
Охрестившись, прийняв ім'я Пантолеон Пантелеймон. Він безкоштовно лікував всіх, хто до нього звертався і роздавав милостиню нужденним. Святий умовляв прийняти християнську віру і батька, коли Пантелеймон на його очах повернув зір сліпому, він прийняв хрещення.
Про лікаря пішла слава у народі, що викликало заздрість і злість інших лікарів, які донесли цареві, що Пантелеімон — християнин.
Імператор попросив цілителя спростувати твердження лікарів і принести жертву ідолам. Пантелеймон відмовився і запропонував влаштувати випробування: хто (язичницькі жерці або він) зцілить невиліковного хворого, того віра і є істинною. Жерці не змогли зцілити хворого, а Пантелеімон, закликавши в молитві ім'я Господа, зробив це. Після такого чуда багато хто увірував в Христа, а Максиміан розлютився і наказав стратити людину, що вилікувалася, а Пантелеймона піддати жахливим мукам.
Вважається, що мученика підвісили за ноги на дереві і рвали його тіло гаками, обпалювали свічками і розтягували на колесі, віддавали на поталу хижим звірам і кидали в море з каменем на шиї. Але святий залишався неушкодженим.
Тоді Максиміан наказав відрубати великомученику голову. Святого прив'язали до масличного дерева, і один з воїнів вдарив його мечем. Святий почав молитися, і меч став м'яким, як віск, і не завдав рани. Вражений воїн теж почав прославляти Бога християнського.
Під час молитви Пантелеймон та інші присутні при страті почув голос, що закликав його на небо. Тоді святий попросив виконати наказ. Після того, як Пантелеймону відсікли голову, із рани пішла не кров, а молоко. Маслина, до якої він був прив'язаний, зацвіла і дала цілющі плоди. Бачачи все це, багато людей увірували в Христа. Тіло мученика кинули в багаття, але воно не постраждало і було поховане християнами. А голова святого мученика стала основною святинею Афонського Свято-Пантелеймонового монастиря.
Прикмети Дня Пантелеймона-Цілителя
Веселка на небі в день Пантелеймона-Цілителя – до негоди в найближчі дні.
Якщо в день Пантелеймона-Цілителя мурахи замуровують ходи в мурашники, чекай сильного дощу.
Ясну і суху погоду Пантелеймона-Цілителя обіцяють стрибають і сильно стрекочущие коники.
Якщо жінка 9 серпня з'їла яйце з подвійним жовтком – за прикметами, скоро завагітніє.
Той, хто сьогодні буде вранці плакати, ввечері стане веселитися.
Заєць, що сидить в капусті в день Пантелеймона, обіцяє прибуток.
Народжені в цей день будуть володіти даром зцілювати.