Ракета, яка впала поблизу молдовського міста Бричани неподалік від кордону з Україною під час російського ракетного удару 14 січня, була випущена із зенітної установки С-300. Наразі не підтверджено, чия це ракета – російська чи українська, але з огляду на дальність польотів ракет С-300, можна припустити, що вона українська. А проте у молдовському парламенті однозначну вину за інцидент покладають на Росію. Про висновки слідства повідомило видання NewsMaker.
Міністерка внутрішніх справ Молдови Анна Ревенко 1 лютого на засіданні уряду розповіла, що обломки ракети, виявлені в саду поблизу Бричан 14 січня, належать системі ППО С-300. Вона також зазначила, що наразі існує великий ризик того, що повітряний простір Молдови будуть залітати російські ракети, або вони «будуть випадково падати на нашу територію після того, як збивають системи ППО».
«Останній випадок виявлення ракети на території Молдови був 14 січня 2023 року в Бричанах. У результаті попереднього розслідування з'ясовано, що знайдені частини ракети є фрагментами ракети системи ППО С-300. 14 січня цього року в зоні КПП Ларга Бричанського району знайшлися складові частини, які, як передбачається, належать комплексу С-300», – сказала Ревенко.
Наразі розслідування достеменно не підтвердило, чия це ракета. Однак максимальна дальність С-300 складає 300 км, а найближчі російські війська на території України до міста Бричани розташовані на Кінбурнській косі у Миколаївській області, тобто за понад 400 км. Звідси можна припустити, що ця ракета була випущена саме українською ППО, яка у той день відбивала чергову російську атаку.
Однак спікер парламенту Молдови Ігор Гросу заявив, що незалежно від результатів розслідування вина лежить на Росії.
«Незалежно від того, яким буде заключення, будь-які ракети, полети через Молдову – це все вина Російської Федерації, яка розв'язала жахливу війну, лихо в Європі в XXI столітті. Розслідування покаже, чи була ракета в арсеналі Росії або в системі ППО України. Але це мало що змінює. Важливо, що 24 лютого Росія почала військове вторгнення в незалежну державу і поставила на коліна все міжнародне право. Крапка. Решту скаже прокуратура: що прилетіло, звідки прилетіло», – наголосив Ігор Гросу.
Нагадаємо, 14 січня Росія здійснила черговий масовий ракетний удар по Україні. Саме тоді російська ракета зруйнувала житловий будинок у Дніпрі, вбивши щонайменше 46 людей.
Аналогічна ситуація була і в Польщі, коли ракета, що впала неподалік від кордону з Україною, вбила двох польських селян. Експертиза згодом показала, що ракета була випущена з української ППО С-300, однак і сама Польща, і решта союзників звинуватили у цій трагедії Росію.