UA / RU
Підтримати ZN.ua

Остаточний розрахунок з працівником при звільненні: коли роботодавець повинен його провести

Роз'яснення дали у Держпраці.

В Україні трудові відносини під час воєнного стану між роботодавцем та працівником регулюються відповідним законодавством. Бувають випадки, коли при звільненні роботодавець затримує остаточний розрахунок з працівником. Фахівці Південно-Східного міжрегіональне управління Державної служби з питань праці розповіли, коли і як має здійснюватись остаточний розрахунок при звільненні з роботи.

Коли має проходити остаточний розрахунок з працівником при звільненні

Фахівці пояснили, що відповідно до ст. 116 КЗпП України, роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу.

Читайте також: Трудові відносини: чи зараховується період мобілізації до стажу для щорічної відпустки

Так, статтею 116 КЗпП України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

«Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум», – пояснили фахівці.

Чи може працівник при звільненні отримати компенсацію за невикористані щорічні відпустки

Відповідно до ст. 83 КЗпП України передбачена грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки.

«У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з підгрупи А I групи. За бажанням працівника частина щорічної відпустки заміняється грошовою компенсацією», – йдеться у повідомленні.

При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Читайте також: В умовах воєнного стану: чи можуть українці піти у відпустку без збереження зарплати

Що загрожує роботодавцю у разі затримки розрахунку при звільненні працівника

Так, відповідно до ст. 117 КЗпП України передбачено відповідальність за затримку розрахунку при звільненні.

«У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців», – роз'яснили фахівці.

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення провести остаточний розрахунок з працівником.

Раніше ми писали, чи можуть звільнити з роботи працівника передпенсійного віку у зв’язку зі скороченням штату.