Останнє судно, яке здійснило рейс в рамках «зернової угоди», укладеної за посередництва ООН, що дозволяє безпечний експорт українського зерна Чорним морем, вийшло з Одеського порту вранці 16 липня – до закінчення терміну, встановленого для продовження угоди, повідомляє джерело Reuters та підтверджує сайт MarineTraffic.com. Це TQ Samsun під турецьким прапором.
Росія не погодилася реєструвати нові судна для проходу «зерновим коридором» вже з 27 червня. Термін дії угоди закінчується 17 липня, якщо Москва не погодиться її продовжити.
Представник ООН заявив 14 липня, що генсек Антоніу Гутерріш чекає відповіді від президента Росії Владіміра Путіна на пропозицію продовжити угоду.
У суботу Путін у телефонній розмові з президентом ПАР Сирілом Рамафосою заявив, що зобов'язання щодо усунення перешкод для експорту російського продовольства і добрив ще не виконані, повідомили в Кремлі.
Росія неодноразово погрожувала вийти з угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини в липні 2022 року після вторгнення Росії в Україну. Раніше, 17 травня, її дію було продовжено на два місяці.
Україна та Росія є одними з найбільших світових експортерів зерна. Раніше The Washington Post повідомило, що Росія, якщо вийде з зернової угоди, може зайняти місце України на ринку Африки.
13 липня Путін заявив, що готовий вийти із зернової угоди, але повернутися тоді, коли ООН виконає всі умови стосовно Росії.
Нагадаємо, Ердоган заявив журналістам у Анкарі, що президент РФ Путін погодився на продовження зернової угоди. Про це повідомили інформаційні агентства AFP, Reuters, а також турецька державна агенція Anadolu. Турецький президент зазначив, що рішення вдалося досягти завдяки зусиллям ООН та Туреччини. У Кремлі офіційних заяв з цього приводу не робили.