Захоплені Росією українські кораблі "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" вранці 17 листопада вивели з акваторії окупованої Керчі та буксирують до місця передачі Україні. Відео виведення українських кораблів оприлюднили агентства "Керч.ФМ" і "Крим.Реалії".
Напередодні у море вийшли українські буксири "Титан" і "Гайдамака" та рятувально-пошуковий корабель "Сапфір", після передачі кораблів Україні вони повинні відбуксирувати кораблі ВМС у порт Одеси. Повернути кораблі й екіпаж Росію зобов'язав Міжнародний трибунал ООН з морського права.
Попри те, що захоплені Росією судна є речовими доказами, окупанти проводили на них ремонтні роботи. Зокрема, ліквідували пробоїну на борту броньованого артилерійського катера "Бердянськ".
Як повідомило російському агентству "ТАСС" інформоване джерело, слідчі ФСБ вирішили виключити кораблі зі списку речдоків у сфабрикованій справі про нібито "прорив кордону". Але їхній екіпаж залишається в ній "обвинуваченими".
Готування до повернення кораблів напередодні підтвердили і в Офісі президента України. "Процес повернення малих броньованих катерів "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксира "Яни Капу", захоплених минулого листопада, вже на завершальному етапі", - повідомив помічник президента Андрій Єрмак.
Раніше Росія погодилася повернути Україні катери та рейдовий буксир, але без документів і озброєння, яке було на кораблях. При цьому в російському МЗС заперечили, що повернення кораблів має відбутися до зустрічі "нормандської четвірки" 9 грудня.
"Зроблена Києву від самого початку пропозиція досі не втратила своєї актуальності. Вони це можуть зробити в будь-який момент... під гарантії збереження кораблів як речових доказів", - йдеться у заяві.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них справу за "порушення кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ.
У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому.