Через війну, яку розв'язала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). У деяких наших громадян на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) залишилися квартири та будинки. Окупанти на ТОТ Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей повідомила власникам житла про необхідність його реєстрації у «Єдиному державному реєстрі нерухомості» РФ. Правозахисники на сайті Центру прав людини ZMINA розповіли, що робити у такому випадку.
На ТОТ у разі відсутності запису в реєстрі або якщо житло не використовується чи за нього не вносять плату, його нібито вилучатимуть так звані окупаційні муніципальні органи.
Через подібні заяви збільшилася кількість випадків, коли задля збереження свого майна українці намагаються в’їхати на ТОТ України через територію Росії.
Свою позицію щодо таких поїздок, а також рекомендації громадянам, які мають у власності майно на ТОТ, висловили низка українських правозахисних і громадських організацій.
«Насамперед слід пам’ятати, що Україна ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Це не матиме жодної юридичної сили», – йдеться у повідомленні.
Правозахисники зазначили, що поїздки на ТОТ хоч і не заборонені законодавством України, проте можуть нести небезпеку для життя і здоров’я громадян. Передбачити чи запобігти діям окупаційної влади неможливо.
Тож для фіксації вилучення нерухомого майна правозахисники рекомендують:
- Відстежувати, що відбувається із житлом на ТОТ України, та збирати про це інформацію.
- Перевірити дані про право власності на житлову нерухомість. У разі потреби зверніться до Державного реєстру України.
- Звернутися до правоохоронних органів України.
Раніше ми писали, що українців на тимчасово окупованих територіях примушують брати російські паспорти.