UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупанти відібрали житло на ТОТ: що робити

Рекомендації дали правозахисники.

Через війну, яку розв'язала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). У деяких наших громадян на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) залишилися квартири та будинки. Окупанти на ТОТ Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей повідомила власникам житла про необхідність його реєстрації у «Єдиному державному реєстрі нерухомості» РФ. Правозахисники на сайті Центру прав людини ZMINA розповіли, що робити у такому випадку.

На ТОТ у разі відсутності запису в реєстрі або якщо житло не використовується чи за нього не вносять плату, його нібито вилучатимуть так звані окупаційні муніципальні органи.

Читайте також: Операції з нерухомістю на ТОТ: чи визнає їх Україна

Через подібні заяви збільшилася кількість випадків, коли задля збереження свого майна українці намагаються в’їхати на ТОТ України через територію Росії.

Свою позицію щодо таких поїздок, а також рекомендації громадянам, які мають у власності майно на ТОТ, висловили низка українських правозахисних і громадських організацій.

«Насамперед слід пам’ятати, що Україна ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Це не матиме жодної юридичної сили», – йдеться у повідомленні.

Правозахисники зазначили, що поїздки на ТОТ хоч і не заборонені законодавством України, проте можуть нести небезпеку для життя і здоров’я громадян. Передбачити чи запобігти діям окупаційної влади неможливо.

Тож для фіксації вилучення нерухомого майна правозахисники рекомендують:

Раніше ми писали, що українців на тимчасово окупованих територіях примушують брати російські паспорти.