UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупанти Криму відмовляються компенсувати власникам вартість захопленого майна – Місія ООН

"Націоналізація" Росією державної власності України в Криму суперечить резолюції Генасамблеї ООН.

Після анексії Криму окупанти масово експропріювали приватне і державне майно, що суперечить резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 про територіальну цілісність України, повідомили в інтерв'ю DT.UA голова моніторингової місії ООН Фіона Фрейзер і фахівець з прав людини Марк Божанік.

Так, у доповіді управління Верховного комісара ООН з прав людини йдеться про незаконну конфіскацію 4 тисяч 575 державних і приватних об'єктів нерухомості. Окупанти також вилучають квартири в українських військовослужбовців, які після анексії півострова передислокувалися на материкову частину України. А на захоплених українських бурових вишках і платформах на шельфі Чорного моря російські військові встановили радіолокаційні станції для спостереження за надводною ситуацією.

"Коли ми вивчали цю тему, ми зупинялися на аспектах, які мають безпосередній вплив на ситуацію з правами людини. Ми писали й пишемо, що у великих масштабах відбувалася експропріація приватного та державного майна. За логікою РФ, державна власність автоматично стала їхньою власністю, що суперечить Резолюції Генасамблеї ООН 68/262 про територіальну цілісність України. Що стосується приватної власності, якою володіли українські громадяни, ми дивилися не на мотиви експропріації, а на те, що це відбувалося без компенсації. Це стосується різного виду майна по всьому півострову: будинків, ділянок, готелів і так далі. Ми не ідентифікували жодного рішення суду на користь заявника про компенсацію за вилучене майно. І тут також виникає питання про неупередженість судів", - зазначив Божанік.

Також існує перелік об'єктів, що підлягають "націоналізації", а терміни його закриття постійно відсуваються. При цьому дедалі більше об'єктів потрапляють до нього.

Одночасно з "віджимом" майна України та українців у Криму, окупанти завозять на півострів військових і техніку. А лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв неодноразово заявляв про те, що у Крим завезено ядерну зброю. Тим не менш, у моніторингової місії ООН немає даних щодо наявності в Криму ядерної зброї.

У листопаді минулого року Російська Федерація перекинула в анексований Крим новітні "кораблі-невидимки", якими Чорноморський флот РФ не поповнювався з 2002 року. Також Росія неодноразово перекидала на півострів зенітно-ракетні та зенітно-гарматні комплекси і розмістила в окупованому українському Криму фрегат і три підводні човни, оснащені ракетним комплексом "Калібр", який може вразити будь-які об'єкти на всій території України.

Детальніше про роботу моніторингової місії ООН в Криму та Донбасі читайте в інтерв'ю Фіони Фрейзер і Марка Божаніка у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".