UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупанти Криму почали штрафувати за в'їзд на півострів за українським паспортом

Такі дії грубо порушують Європейську конвенцію з прав людини.

Російські окупанти почали штрафувати жителів анексованого українського Криму за перетин адмінмежі з півостровом за паспортом громадянина України, повідомляє «Кримська правозахисна група».

«При в'їзді на окупований півострів ФСБ вимагає від кримчан пред'являти російський паспорт. Якщо у жителя Криму немає з собою російського паспорта, а є тільки український.., виносять  постанову про призначення адміністративного покарання», - йдеться в повідомленні.

До правозахисників звернулася мешканка Ялти, яка розповіла, що 20 липня її оштрафували на дві тисячі російських рублів.

При в'їзді в Крим вона пред'явила саме український паспорт, на що отримала відповідь, що документ нібито не дає права в'їзду на півострів.

У російському пункті пропуску «Перекоп» (навпроти українського КПВВ «Чаплинка») жінку півтори години допитував співробітник ФСБ : «Він задавав мені багато різних питань, а саме, де народилася, жила, вчилася, де працюю і з ким живу», - розповіла кримчанка.

У підсумку її визнали винною в порушення правил перетину державного кордону РФ і оштрафували за ч. 1 статті 18.1. КпАП.

Оскільки Крим є територією України, громадяни України перебувають на півострові на законних підставах, пояснює аналітик КПГ Олександр Сєдов.

А переслідування кримчан за перетин адмінмежі за українськими документами є порушенням свободи пересування, що передбачена ст. 2 Протоколу 4 Європейської конвенції з прав людини.

«Вимога користуватися «паспортами», які влада РФ видає в Криму, при перетині адміністративної межі з окупованим Кримом і відмова визнавати законним паспорт громадянина України, є однією з форм примусу до отримання громадянства країни-окупанта. Тобто порушенням міжнародного гуманітарного права, а саме статті 45 Гаазької конвенції 1907 року (Конвенція про закони і звичаї сухопутної війни)», - зазначає експерт.

Таке нав'язування громадянства країни-окупанта носить не лише пропагандистський характер популяризації паспортів, що видаються на порушення міжнародного законодавства. Але й є примусом кримчан до виконання обов'язків громадян РФ, що включають службу в армії, участь у голосуваннях тощо.

Читайте також: Візит Путіна в окупований Крим: МЗС України висловило рішучий протест

Нагадаємо, з 15 липня окупаційна влада Криму скасували обов'язкову 14-денну обсервацію для громадян, що прибувають на півострів. Для в'їзду необхідно мати при собі результат ПЛР-тесту на коронавірус, зроблений не більш ніж за 3 дні до прибуття. У разі відсутності такого документа, громадяни повинні протягом 3 днів пройти відповідне тестування власним коштом.