UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оформлення спадщини: що змінилося у лютому

В кінці січня вступили в силу два закони.

Через війну, яку розпочала Росія, гинуть військові і цивільні українці. В цей час питання прийняття спадщини є актуальним. Цього року порядок відкриття і оформлення спадщини дещо змінився. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли про основні зміни. Відповідні закони набрали чинності 30 січня.

Читайте також: Купівля нерухомості: як діяти, якщо з'явилися спадкоємці

Місце відкриття спадщини

Законодавцем уточнено поняття «місце відкриття спадщини»:

Якщо ж спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, то спадкові правовідносини регулюватимуться правом держави, де він мав останнє місце проживання, але:

Поняття «місце відкриття спадщини» дуже важливе. Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини.

Потім після спливу строку на прийняття спадщини знову ж доведеться звертатися із заявою про видачу свідоцтва про спадщину не до будь-якого нотаріуса, а за місцем відкриття спадщини. Саме тому, за можливості, краще мати документальне підтвердження останнього місця проживання спадкоємця.

Підтвердити останнє місце проживання можна довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання спадкодавця, виданою виконавчим органом місцевої ради.

Можливість звернутися за спадщиною не за місцем проживання

На період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення/скасування передбачено виняток із правила - можливість звертатися із заявами щодо спадщини не за місцем відкриття спадщини.

Це стосується лише тих випадків, коли місцем відкриття спадщини є:

Наприклад, особа померла в м. Авдіївка. Її спадкоємці можуть звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України.

Якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт/території, активних бойових дій/тимчасово окуповані або де органи державної влади тимчасово не здійснюють/здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до 30 січня 2024 р. - дня набрання чинності змін — нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви.

Так, часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті.

Виняток: якщо державна реєстрація смерті відбулася пізніше 1-го місяця з дня такої смерті/оголошення особи померлою, то строки на:

обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи.

Це правило діє на період воєнного стану та протягом 2-ох років з моменту його припинення/скасування.

 Таке ж правило буде застосовуватися і до спадщини, яка відкрилася до введення воєнного стану, якщо:

Строки видачі свідоцтва

Деталізовано строки видачі свідоцтва про право на спадщину. Так, свідоцтво про право на спадщину видається після спливу строку для прийняття спадщини.

Раніше передбачалося, що свідоцтво про право на спадщину видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини - тобто, з дня смерті або оголошення особи померлою.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати за кордон. Зараз часто виникають ситуації, коли спадщина залишається на території України, а спадкоємець – знаходиться за її межами. Нагадаємо, як отримати спадщину в Україні, якщо спадкоємець знаходиться за кордоном.