UA / RU
Підтримати ZN.ua

Одна п’ята українців вважає рідною українську, але спілкується вдома російською — опитування

Для цієї частини українців визначення української як рідної мови є маркером самоідентичності, а не засобу спілкування.

Серед українців, для яких рідною мовою є російська,  95% спілкуються нею ж і вдома. Натомість серед тих, для кого рідна українська, вдома нею ж спілкуються 77%. Тобто близько 20% попри те, що вважає рідною мовою українську, вдома все ж розмовляють російською, йдеться в спільному опитуванні фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова до Дня української писемності.

Ще більш виразно ця тенденція помітна  у регіональному розрізі. На Заході та в Центрі здебільшого люди вдома спілкуються тією мовою, яка для них рідна. Однак на Сході та Півдні майже половина респондентів, для яких українська є рідною, вдома переважно спілкуються російською. Цей розрив свідчить про те, що на Півдні та Сході сприйняття української як рідної часто є радше маркером ідентичності, однак фактичне використання мов  інакше з огляду на історичні умови.

мовне питання -1.jpg (38 KB)

При цьому 14% українців при спілкуванні завжди переходять зі своєї рідної мови на мову, якою до них звертається співрозмовник, а ще 41% переходить на іншу мову залежно від ситуації. При цьому ще 41% зазначають, що ніколи не переходять на мову співрозмовника. Найчастіше питання щодо переходу з однієї мови на іншу стосуються української та російської мов.

мовне питання 2.jpg (45 KB)

Читайте також: 12 питань про нашу мову та її історію

Загальнонаціональне опитування було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня 2021 року в усіх регіонах України за винятком окупованих територій. Опитування проведено методом особистого інтерв'ю серед 2019  респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.