Європейські спостерігачі зафіксували наявність у бойовиків "ЛНР" російської РСЗВ "Буратіно". Про це виданню Reuters розповів голова спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг.
"Ми бачили цю установку на полігоні біля села Круглик", − заявив спостерігач. Він також додав, що "Буратіно" є зброєю невибіркової дії, та порівняв результати її застосування з "пеклом на землі".
Reuters зазначає, що наявність такого озброєння на території України свідчить про збереження інтересу Москви до підтримки конфлікту на Донбасі, незважаючи на перенесення уваги на Сирію, де російська авіація завдає ударів по противниках режиму Башара Асада.
"Буратіно" може оснащуватися ракетами з термобаричним складом. Даний тип зброї здатний буквально випалити кілька міських кварталів.
За інформацією Стокгольмського міжнародного інституту дослідження світу, на яку посилається Хуг, РСЗВ "Буратіно" виготовляється виключно в Росії, і до 2015 року здійснювалися поставки цього озброєння тільки до Іраку, Азербайджану і Казахстану. Російське Міністерство оборони не відповіло на письмові запити Reuters про те, куди поставлялися дана система озброєння.
Україна даної системи залпового вогню на озброєнні не має. Цю інформацію в інтерв'ю Reuters підтвердив начальник прес-служби Генерального штабу Збройних сил України Владислав Селезньов. Він також додав, що "Буратіно" використовувалася терористами в ході боїв за донецький аеропорт.
За інформацією Міноборони, під час конфлікту на Донбасі бойовики використовували сім установок РСЗВ "Буратіно", причому одна з них була знищена українськими військовими.
На думку Reuters, наявність такої техніки на Донбасі ставить Росію в незручне становище напередодні переговорів нормандської четвірки в Парижі 2 жовтня.
2 жовтня заступник голови моніторингової місії ОБСЄ Олександр Хуг висловив побоювання, що вчення бойовиків можуть спровокувати нову ескалацію конфлікту на Донбасі.
Бойовики "ЛНР" пообіцяли розпочати відведення важкого озброєння від лінії розмежування з 3 жовтня. За словами лідерів бойовиків, відведення озброєнь буде проходити в два етапи: з 3 по 17 жовтня і з 18 жовтня по 10 листопада.
1 жовтня ватажок бойовиків "ЛНР" Ігор Плотницький підписав угода про відведення озброєнь калібром менше 100 мм від лінії зіткнення в Донбасі
За кілька годин до цього документ підписали в "ДНР". Представник бойовиків "ДНР" в контактній групі Денис Пушилин заявив, що підписання угоди "означає припинення війни".
Напередодні Тристороння контактна група в Мінську підписала угоду про відведення гармат калібром менше 100 мм з лінії зіткнення. Згідно йому, відвід озброєння в Донбасі буде відбуватися в два етапи: перший етап почнеться через два дні після повного припинення вогню і завершиться через 15 днів, а другий етап триватиме 24 дні.
Як відомо, з 1 вересня на Донбасі діє нове перемир'я, якого, за словами ОБСЄ і штабу АТО, сторони в цілому дотримується.