UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обмін утримуваними особами має відбутися до Великодня, деталі узгоджені — спецпред ОБСЄ в Україні

За словами Хайді Грау, в обміні братимуть участь "особи, пов'язані з конфліктом на сході України".

Спецпредставник ОБСЄ в Україні та Тристоронній контактній групі Хайді Грау повідомила про те, що вже узгоджені деталі нового обміну утримуваними особами. Грау також підтвердила, що обмін відбудеться перед Великоднем.

"У відповідності з принциповою угодою, досягнутою Тристоронньою контактною групою за участю представників окремих районів Донецької та Луганської областей України, робоча група ТКГ з гуманітарних питань погодила сьогодні (14 квітня – ред.) деталі взаємного звільнення та обміну утримуваних осіб, пов'язаних з конфліктом на сході України", - зазначила Грау в заяві для преси від 14 квітня.

Вона додала, що взаємне звільнення і обмін утримуваними особами відбуватимуться "в належний час перед православним Великоднем".

Минулого тижня в Офісі президента України також повідомили про те, що ТКГ в Мінську погодила дату наступного обміну. Конкретну дату не назвали, але відзначили, що обмін відбудеться до Великодня, який припав на 19 квітня. Однак міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Олексій Резніков заявив про те, що майбутній обмін не відповідатиме формату "всіх на всіх".

Нагадаємо, 9 грудня президенти України, Росії, Німеччини та Франції під час нормандського саміту домовилися про те, що до 31 грудня має відбутися обмін "всіх на всіх". Після цього, 29 грудня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і підконтрольними Росії незаконними збройними формуваннями "ДНР" і "ЛНР".

З окупованої території повернулися 76 осіб: четверо з "обмінного списку" вирішили залишитися з сім'ями в ОРДЛО. Серед звільнених українців: 12 бійців ВСУ і 64 цивільних заручника.

Українська сторона видала бойовикам 127 осіб, ще 14 відмовилися повертатися на тимчасово окуповані території. Видали також і п'ятьох колишніх "беркутівців", яких звинувачують у розстрілі 48 беззбройних людей на вулиці Інститутській у Києві в лютому 2014 року.

Однак політв'язні, яких утримують в анексованому Криму і на території Росії досі не повернулися в Україну. У березні українська сторона ТКГ передала обмінний список, який включили 200 прізвищ.

У свою чергу, уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила про те, що 86 осіб у списку – це незаконно засуджені кримські татари. У список також включили імена фігурантів "справи Хізб ут-Тахрір" Рустема Ваітова і Нурі Прімова, які вже відбули покарання, незаконно призначені окупаційними судами анексованого Криму.

Проте лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив про те, що кримські татари можуть відмовитися від участі в обміні, якщо їх будуть обмінювати на "бандитів".