UA / RU
Підтримати ZN.ua

НСЗУ обіцяє забезпечити безкоштовні медпослуги для ветеранів війни

Державні програми повинні покривати послуги за кількома напрямками, а також певні лікувальні засоби.

У Національній службі здоров'я України заявили, що ветерани війни можуть розраховувати на отримання певних медпослуг безкоштовно за Програмою медичних гарантій. Йдеться про діагностику, лікування й реабілітацію, повідомляє пресслужба НСЗУ.

“Ми цінуємо внесок ветеранів у перемогу України. Кожен із захисників та захисниць є опорою нашої держави. Тому ветеранам гарантована медична підтримка. Зокрема у Програмі медичних гарантій передбачений широкий перелік медичної допомоги для ветеранів”, – зазначила голова служби Наталія Гусак.

За її словами, список безоплатних послуг включає реабілітаційні послуги, операції та необхідні інструментальні дослідження, ліки, психологічну підтримку та інше. 

“Програма медгарантій реагує на потреби ветеранів. У 2023 році перелік медичних послуг розшириться новими послугами з реабілітаційної та психологічної підтримки”, – додала Гусак.

Читайте також: Держрегулювання цін на ліки: чи стануть препарати дешевшими

У пресслужбі пояснили, що безкоштовні послуги з реабілітації можуть надати тим ветеранам, які отримали переломи, травми суглобів або ж інші пошкодження опорно-рухового апарату. Програма має гарантувати й безоплатне обстеження, складання плану лікування, необхідні консультації лікарів. Йдеться також про психологічний супровід і забезпечення ветеранів війни харчуванням і цілодобовим медсестринським доглядом  у стаціонарі.

“Турбота про психічний стан – не менш важлива, ніж про фізичний. В Україні можна безоплатно отримати допомогу психіатра, ліки при розладах психіки та поведінки, а також амбулаторне і стаціонарне лікування”, – йдеться в заяві.

Там уточнили, що для цього потрібно звернутися до будь-якого сімейного лікаря чи терапевта (у тому числі без декларації) або ж до психіатра без направлення.

Щодо операцій для ветеранів, НСЗУ обіцяє покрити Програмою медичних гарантій планові й ургентні операції, а також пов’язані медпослуги. Для планових потрібно отримати електронне направлення, ургентні можуть проводитися і без нього. Держава має забезпечити безоплатний первинний огляд, супутні аналізи й дослідженні, оперативне втручання, анестезію та ліки, якщо вони входять до Нацпереліку. У стаціонарі ветеранам також мають запропонувати безкоштовне харчування.

Крім цього, у Національній службі здоров'я України заявили, що ветерани можуть розраховувати на безкоштовні інструментальні дослідження – рентген, МРТ, КТ тощо. За потреби, визначеної лікарем, і наявності направлення, їх можуть зробити в будь-якому медзакладі, що підписав договір з НСЗУ. За стаціонарних умов лікування в медзакладі все здійснюється без направлення.

Читайте також: Керівництво НСЗУ знає про корупцію в лікарнях, але не хоче робити простий крок для її зменшення – експерт

Безкоштовні препарати ветеранам гарантують за програмою “Доступні ліки” – для стаціонарного чи амбулаторного лікування. Йдеться про 401 лікарський засіб, серед яких ліки від серцево-судинних хвороб, діабету ІІ типу, розладів психіки й поведінки, епілепсії, бронхіальної астми, а також інсулін і препарати для профілактики інсульту й інфаркту. Для їх отримання необхідно взяти рецепт.

Водночас, у НСЗУ пояснили, що безкоштовні медичні послуги надають ті заклади, які мають договір зі службою за відповідним напрямом. Лікарські засоби також видають ті аптеки, які уклали договір.

Адресу найближчого медзакладу чи аптеки пропонують дізнатися в контакт-центрі за номером 16-77.

Як система охорони здоров’я, і зокрема НСЗУ, що мала би бути лідером змін, відреагувала на війну? Чому пацієнти часто змушені платити зі своїх дірявих кишень за те, на що мають право за законом? Чому лікарі, які виїхали з тимчасово окупованих територій у центр або на захід України, дуже часто не можуть знайти роботу і змушені виїжджати за кордон? Про це та інше читайте в інтерв’ю з Оксаною Сухоруковою «НСЗУ досі не готова до війни. Чому страждають і лікарі, і пацієнти».