UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нові правила в’їзду в країни ЄС: що може змінитися цього року

Восени планують запровадити систему EES.

У жовтні 2024 року на кордонах ЄС мають запустити нову система в’їзду-виїзду EES. Її запуск, запланований спочатку на 2022 рік, переносили щонайменше тричі на різні дати 2022 і 2023 року. Запровадження нової системи може суттєво змінити процедуру перетину кордону з Європейським Союзом і країнами Шенгену. Павло Крачук в статті «Без штампів, але з відбитками. Як нова система в’їзду-виїзду змінить перетин кордону з ЄС» на ZN.UA. розповів, які зміни вона передбачає.

Читайте також: Військовий облік: чи треба на нього ставати за кордоном

Система в’їзду-виїзду EES — це цифровий механізм обліку й контролю перетинів кордонів ЄС, особливо мандрівниками, які користуються безвізовим режимом. Його основна мета — усунути прогалину в прикордонному контролі, яка виникає через те, що спільний зовнішній кордон Шенгенського простору контролюють різні країни, які не мають налагоджених механізмів обміну інформацією про те, хто й коли перетинає цей кордон. По суті, EES — це єдина база даних про перетин кордону країн ЄС і Шенгену, якої досі не існувало.

Однак EES змінить не тільки управління перетином кордону для державних органів ЄС, а й процедуру перетину для самих мандрівників.

Основні зміни

Основні новації EES полягають у тому, що мандрівники, які перетинатимуть кордон ЄС у межах безвізу або з короткотерміновими візами, здаватимуть на в’їзді біометричні дані — відбитки чотирьох пальців правої руки (всі, крім великого) та фото обличчя, а прикордонники більше не ставитимуть у паспорт штампи про в’їзд і виїзд.

Для отримання біометрії ЄС планує встановити на пунктах пропуску спеціальні кіоски самообслуговування, де мандрівники зможуть відсканувати пальці та обличчя. За оцінками Єврокомісії, це створить додаткову затримку на кордоні близько 40 секунд, але її має компенсувати економія часу на інших етапах контролю.

EES діятиме на в’їзді до 29 країн ЄС і Шенгену, зокрема Румунії та Болгарії, які раніше мали дещо відмінні правила перебування, а також Норвегії, Швейцарії, Ліхтенштейну та Ісландії, які не є членами ЄС. Поза межами нової системи в ЄС залишаться Кіпр та Ірландія, де все працюватиме «по-старому».

Якщо ви подорожуватимете до ЄС у межах безвізу, система фіксуватиме час ваших в’їздів і виїздів і максимально дозволену тривалість перебування. Також EES матиме загальнодоступний онлайн-сервіс, який замінить Шенгенський калькулятор і завдяки якому безвізовий мандрівник зможе дізнатися, скільки невикористаних днів перебування в Шенгенській зоні у нього залишилося. Цей сервіс працюватиме й для мандрівників із короткостроковими візами.

Також важливо знати, що це обов’язково. Якщо ви відмовитеся від біометричної ідентифікації на кордоні ЄС, далі вас не пропустять.

Нагадаємо, що змінилося у правилах перетину кордону цього року. Юристи відповіли на популярні питання.