За результатами анонімного опитування тринадцяти експертів у галузі медіа названо осіб, відповідальних за порушення прав журналістів в Україні за період з червня 2013 року по червень 2014 року. Про це йдеться у повідомленні Незалежної медіа-профспілки України.
Перелік було складено робочою групою НМПУ за результатами моніторингу порушень прав журналістів в Україні. Експерти оцінювали кожну особу за 10-бальною шкалою: 1 бал - людина не порушувала права журналістів, 10 - грубо порушувала права працівників ЗМІ.
Перше місце з середнім результатом 9,6 бала дісталося колишньому президенту України 3, "відповідального за фантастичне зростання порушень прав журналістів протягом 2013-2014 років, за злочинні дії міліції і місцевої влади щодо журналістів".
Друге місце - в екс-голови МВС 3 з 9,5 бала. Згідно з підсумками опитування, Захарченко не реагував на численні злочини проти журналістів, у тому числі, під час масових акцій на Майдані.
Третє місце - у колишнього генпрокурора України 3, 9,3 бала. "За головування Пшонки ГПУ ігнорувала скарги журналістів про бездіяльність міліції. Також не було відчутного прогресу у справах про побиття журналістів", - зазначили у НМПУ.
Четверте місце - у самопроголошеного "мера" Слов'янська В'ячеслава Пономарьова з 9,1 бала. Навесні 2014 року у Слов'янську було припинено трансляцію українських телеканалів. Більше того, журналісти, які об'єктивно висвітлювали події в цьому місті, потрапляли в полон, де їх катували і грабували.
П'яте місце з результатом 8,8 бала розділили двоє "діячів" - кримський сепаратист 3 і один з керівників "Беркута" Сергій Кусюк.
Аксьонов - самопроголошений голова нелегітимного уряду Криму. З березня 2014 року так звана "самооборона Аксьонова", місцева міліція та служба безпеки переслідують, грабують, захоплюють у полон, б'ють журналістів. Кусюк - відповідальний за численні побиття журналістів "Беркутом" під час масових протестів у Києві, де постраждали понад 50 журналістів.
На шостому місці з 8,5 бала - екс-депутат Верховної Ради Вадим Колесніченко. Він є одним зі співавторів тоталітарних законів 16 січня 2014 року, які вводили кримінальну відповідальність за наклеп, реєстрацію інтернет-ЗМІ тощо.
На сьомому місці - сепаратист 3 і екс-глава внутрішніх військ МВС Станіслав Шуляк. В обох по 8 балів.
"Константинов поділяє відповідальність з іншими кримськими сепаратистами за численні порушення прав журналістів у Криму. Шуляк відповідальний за порушення прав журналістів внутрішніми військами у Києві під час масових протестів (обмеження пересування і побиття на Банковій і Грушевського)", - повідомили НМПУ.
Восьме місце розділили двоє - олігарх 3 - 7,8 бала.
Курченко - власник "Українського медіа-холдингу" (УМХ) - одного з найбільших в Україні. "У 2013 році він придбав УМХ і ввів цензуру, що призвело до масового звільнення журналістів видань Forbes і Кореспондента. Моніторинг джинси Інституту масової інформації регулярно зауважує приховану рекламу у виданнях УМХ. У травні 2014 року податкова знайшла зв'язок між Курченком та газетою "Вести", яку медійні організації звинувачують у пропаганді", - підкреслили у НМПУ.
Калєтнік - депутат Верховної Ради, КПУ. Прокуратура звинувачує його у фальсифікації голосування за тоталітарні закони 16 січня 2014 року, які, серед іншого, було направлено проти свободи слова.
На дев'ятому місці з 7,7 бала - громадянин Росії Олексій Чалий, самопроголошений мер Севастополя. "Після захоплення ним влади у місті було знищено прес-центр IPC-Sevastopol, припинено роботу місцевого незалежного сайту 911sevastopol.org кілька журналістів було побито, пограбовано або захоплено в полон невідомими особами, імовірно, наближеними до місцевої влади", - йдеться в повідомленні.
Замикає десятку антирейтингу депутат-регіонал 3 з 7,6 бала. Він також є співавтором тоталітарних законів 16 січня 2014 року.
Голосування у формі анкетування пройшло з 26 травня по 1 червня 2014 року. В опитуванні взяли участь 13 експертів з Києва, Рівного, Чернівців, Луцька, Херсона і Севастополя. !zn