UA / RU
Підтримати ZN.ua

Непродуманий гібридний карантин не може ефективно боротися з пандемією – журналістка

Владній команді не потрібні управлінці, які ухвалюють жорсткі рішення, здатні підірвати рейтинг. Але ціною незрілих рішень стануть людські життя.

В Україні третя (справжня) хвиля ковіду – цілком очікувана, і час, щоб підготуватися до неї, був. Однак в той час, коли система мала чітко і своєчасно увімкнутися, з вакцинацією, киснем і медиками знову виникли проблеми.

Нині у «червоній зоні» – 16 областей. Ще три опиняться там найближчим часом. У межах «помаранчевих» зон більшість областей довго намагалися утримувати штучно – влада на місцях побоювалася за політичні рейтинги, а в деяких регіонах – для безперешкодного проведення виборів.

Водночас гібридні карантинні заходи запроваджуються активно, але не завжди логічно, пише редакторка відділу «Соціум» ZN.UA Алла Котляр.

Під загрозою запровадження обмежень червоних зон процес вакцинації громадян прискорився. Адже відвідувати громадські місця та користуватися транспортом можна лише із сертифікатом про вакцинацію (причому навіть щойно отриманим після першої дози), негативним ПЛР-тестом або довідкою про те, що з моменту перенесеного ковіду не минуло півроку.

«Поки що незрозуміло, де в цьому списку довідка про тимчасові чи постійні протипокази до вакцинації. Паперова. Яка може стати черговим Клондайком для фальсифікаторів», – коментує Котляр.

Додаток «Дія» постійно збоїть, електронний сервіс настільки «простий і зрозумілий» користувачам, що потрібні офлайнові пункти підтримки, щоб люди могли ним користуватися. 3 листопада у Києві відкрили пункти підтримки «Дії», в яких людям допомагають отримати COVID-сертифікат.

Карантинні заходи та їх реалізація погано узгоджені із законодавством, що дозволяє антивакцинаторам знаходити лазівки, складати «інструкції», що відповідати поліції на прохання пред'явити ковідні сертифікати, і виходити на мітинги протесту.

У пунктах вакцинації люди безконтрольно штовхаються у чергах, не дотримуючись дистанцій і часто без масок. З'являється велика ймовірність отримати багато нових вакцинованих хворих, адже вколота їм вакцина ще не почала працювати.

Вагони метро – напівпорожні, натомість переповнені маршрутки – тут перевіряти «перепустки» значно складніше. У маршрутках ніхто не дотримується дистанції, а маски часто надягають лише щоб увійти.

80% вчителів з кінця літа наполегливо закликали вакцинуватися, щоби не втратити роботу. А потім перевели школи на дистанційку. Водночас депутати продовжують ходити на роботу і зобов'язали себе вакцинуватися лише 2 листопада.

«Безглузді та хаотичні, незрілі управлінські рішення завжди призводять до трагічних наслідків. Їхньою ціною стають людські життя. У цьому винний не лише міністр. Але як менеджер він несе за це відповідальність», - наголошує авторка.

Однак владній команді не потрібні міністри, які ухвалюють жорсткі рішення, що можуть підірвати політичний рейтинг.

Читайте також: Три області готові до переходу до "червоної" зони карантину

Україна – третя після США і Росії за кількістю смертей від ковіду на добу. Влада черговий раз провалила підготовку до нової хвилі. Перед Віктором Ляшком, призначеним на посаду міністра охорони здоров'я України 20 травня нинішнього року, щодо ковіду, по суті, стояло тільки три завдання – організувати і провести вакцинальну кампанію; підготувати медсистему до нової хвилі; розробити ефективні карантинні заходи та способи контролю над ними. Як він із ними впорався?Читайте у статті Алли Котляр «Велика госпіталізація»: чому так багато українців помирає від коронавірусу».