Не можна змусити когось їх перейняти. У цьому сенсі не можна навчити мислити. Мислення можна розвивати. Створювати ситуації, в яких воно виникає. За допомогою певних "кейсів": через прочитання й обговорення літератури, через досвід сприйняття творів мистецтва.
Про це інтерв'ю для DT.UA сказав філософ Тарас Лютий. На його думку, обговорюючи щось, ми створюємо такі ситуації, в яких з дитиною або взагалі з людиною, може щось відбутися.
"Ми створюємо ситуацію потрясіння, від якої і виникає мислення. Тому я проти того, що мислення можна навчити. Навчити можна арифметики - додавання, віднімання. Мислення ж навчити не можна. Ми самі часто перебуваємо в ситуації "не мислення". Адже мислення - це унікальна річ, вона не з усіма трапляється, - зазначив філософ. - І ось що парадоксально! Його не можна запланувати. Сказати: "В мене є думка і я її буду думати з 16:00 до 18:10". Це профанація, так не буває. Про такі речі міркували ... Ніцше й Мамардашвілі".
Детальніше про мислення та ціннісні орієнтири читайте у матеріалі Марини Нікольчевої "Креативність у шаленстві" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".