UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Не для людей, не для лікарів, ні для кого" — Зеленський про медреформу

Головна помилка президента - говорячи про медреформу, ставити в главу кута лікарів і установи, а не пацієнтів, вважає редактор відділу соціум ZN.UA Алла Котляр.

Президент України Володимир Зеленський вважає перший етап медичної реформи непоганим, а другий – неправильним, його слід переглянути.

"Справді, первинку зробили, і вона дуже непогана, і там задоволені медики первинки. Але це не всі медики. COVID-19 - він показав: не вийшло. Реформи не вийшло. Давайте відверто! Там є нормальні речі, які були зроблені. Але дуже багато всього, на що не звертали увагу. І ми виявилися просто голі, якщо можна так сказати... Ось чому я кажу, що треба переглядати реформу", - сказав Зеленський під час прес-конференції, трансляцію якої веде ZN.UA.

"Якщо всі психіатричні лікарні і тубдиспансери, якщо вони виходять із страйками, що їх закривають - ну це ж неправильна реформа. Вона нерозумна. Вона не для людей. Вона точно не для лікарів. Вона ні для кого. Тому і треба її переглядати", - додав глава держави.

При цьому президент похвалився "Охматдитом".

"В цьому році обов'язково здамо "Охматдит" - і ви побачите рівень лікарні. Такий лікарні в Європі немає. Але суть реформи - всі лікарні повинні такими бути. Вже зараз "Охматдит" - це космос. Така медична реформа повинна бути в кожній області. Цей космос повинен бути в кожній області - ми це повинні побудувати", - сказав Зеленський.

Як зазначає редактор відділу соціум ZN.UA Алла Котляр: "Головна помилка президента - говорячи про медреформу, ставити в главу кута лікарів і установи, а не пацієнтів. "Охматдит" отримав уже не одне фінансове вливання. Але досі ще не відбудований. Про те, де взяти гроші на медицину, президент не сказав".

Читайте також: Ілон Маск відповів на звинувачення в тому, що супутники Starlink будуть заважати астрономам

У той же час екс-керівник директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства охорони здоров'я Ірина Литовченко вважає, що медреформу вирішили заморозити через вибори. Закриті лікарні обіцяють місцевій владі втрату електорату і політичні "мінуси". А один з ініціаторів реформи децентралізації Юрій Ганущак впевнений, що нове керівництво МОЗ не готове брати на себе соціальні удари, які неминуче виникають при впровадженні непопулярною, але потрібної медичної реформи. Принцип "гроші йдуть за пацієнтом" на практиці означає жорсткі ринкові умови виживання, які в Україні завжди перетворюються в монополію, а не конкуренцію.

Які висновки не були враховані під час розробки медреформи і яких дійшла робоча група з її вдосконалення, читайте у статті Алли Котляр "Скасуванння медреформи. Назад у совок?" для ZN.UA.