Напередодні Дня науки в Україні спільнота науковців провела чергову — п’яту, церемонію присудження відзнаки «Академічна негідність року»: відкрите народне голосування у формі колективного оціночного судження та висловлювання, повідомляють активісти антиплагіатної ініціативи «Дисергейт».
Цю традицію започатковано у 2016 році як реакцію наукової спільноти на кейс присудження наукового ступеня доктора наук дружині тодішнього віцепрем’єр-міністра Катерині Кириленко — кричущий випадок бездіяльності та підтримки академічної недоброчесності представниками влади і топ-політиками.
Переможцям приготували пам’ятні сертифікати, на яких зображено «академіка» Веселого Роджера — пірата навколонаукових морів як нагадування про недопустимість недоброчесної поведінки і натяк на важливість репутації.
Номінація «Плагіатор-2020/21»
Кандидатами номінації цьогоріч стали відомі очільники такі, як міністр освіти і науки України Сергій Миколайович Шкарлет - за текстові запозичення в докторській дисертації, директорка навчально-наукового інституту економіки Чернігівського національного технологічного університету Аліна Олександрівна Пінчук - за текстові запозичення в докторській дисертації, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Олександрович Онищенко - за текстові запозичення в докторській дисертації.
У результаті голосування лідером став чинний міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет із захмарним результатом підтримки — 86,8% голосів. За пана Онищенка віддали свої голоси 8,5% тих, хто проголосував, а за пані Пінчук — 4,7%.
До речі, всі нинішні претенденти на звання «плагіатор року» — представники економічної науки. Мабуть, якщо копнути глибше, то серед носіїв наукового ступеня доктора економічних наук знайдеться чимало академічних піратів.
Номінація «Фальсифікатор-2020»
Фальсифікації наукових досліджень та експертних висновків —доволі поширене порушення академічної доброчесності. Цього разу в зазначеній категорії було три номінанти:
- Аліна Олександрівна Пінчук, яка, на думку науковців, сфальсифікувала чотири публікації для докторської дисертації, що насправді належать іншій особі.
- Експерти КНДІСЕ, зокрема Юрій Ірхін — за портретно-психологічну експертизу у справі Шеремета, побудовану не на методиці, а на особистій думці експерта (саме такий висновок міститься у відповіді Мін’юсту на запит адвокатів).
- Олександра Сергіївна Сакун, якій закидають фальшування тексту докторської дисертації. Вона також захищалася у спецраді університету, що його довгий час очолював Сергій Шкарлет.
Серед кандидатів особливо вирізняється робота експертів КНДІСЕ, зокрема Юрія Ірхіна, яка стала основою обвинувачення в гучній кримінальній справі про вбивство Павла Шеремета. Тому не дивно, що наукова спільнота відзначила саме цей кейс, віддавши йому 57,9% голосів.
Отже, експерти у справі вбивства Шеремета отримують звання «Фальсифікатор-2020». На другому місці пані Пінчук — вона отримала 32,4% голосів. Її колегу пані Сакун відзначили 9,7% опитаних.
Номінація «Псевдонауковець-2020»
У 2021 році висунуті на відзнаку такі кандидати, як співробітник Запорізького класичного приватного університету Іван Олександрович Святненко — за докторську дисертацію із соціології, яку попрікають тим, що вона містить мізогінні висловлювання, Владислав Володимирович Гончарук, академік НАНУ — за антинаукові твердження, викладені в публікації, професор КНУ ім. Т. Шевченка Петро Олексійович Масляк — за антисемітські висловлювання, викладені в підручнику з географії для 8 класу та Андрій Іванович Авдєєнко — за поширення історичних міфів.
«Перемогу» здобув академік НАНУ Гончарук із 37,9% голосів.
Номінація «Токсичний ректор-2020/21»
Повну відповідальність за стан української університетської науки несуть ректори університетів. Серед них чимало яскравих особистостей, які словом і ділом підтримують недоброчесну поведінку. Нинішнього року з-поміж них удостоїлися номінації такі кандидати:
- Спілка ректорів вищих навчальних закладів — за підтримку призначення пана Шкарлета міністром освіти і науки України.
- Володимир Олександрович Онищенко, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» — за багаторічну політику порушення прав викладачів та студентів .
- Сергій Миколайович Шкарлет, ексректор Національного університету «Чернігівська політехніка» — за створення середовища для діяльності фабрики фальшивих дисертацій .
- Костянтин Михайлович Сухий, ректор Українського державного хіміко-технологічного університету — за порушення публікаційної етики.
«Переможцем» очікувано став колективний представник загону ректорів, зокрема Спілка ректорів вищих навчальних закладів. Ректори виявили корпоративну солідарність щодо ректора Шкарлета. Тому не забарилася реакція наукової спільноти з 53,1% голосів.
Номінація «Мурзилка-2020»
Нагадаємо, що «мурзилками» називають «наукові» видання, які не гребують неякісними науковими публікаціями. Цьогоріч кандидатами у "переможці" стали:
- журнал «Образ» (за ред. Н. Сидоренко, О. Ткаченко; Сумський державний університет; Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка) — за практику розміщення публікацій, що містять, на думку активістів-дослідників, академічний плагіат;
- журнал «Економіка України» — за те, що редколегія відмовилася відкликати статті С. Шкарлета, які містили текстові запозичення;
- науково-теоретичний альманах «Грані» — за публікацію мізогінних матеріалів І. Святненка.
«Переміг» журнал «Економіка України» за те, що редколегія відмовилася відкликати статті С. Шкарлета, які містили текстові запозичення.
Номінація «Спец(з)рада-2020/2021»
Деякі спеціалізовані вчені ради «прославилися» на всю країну, зокрема - спеціалізована вчена рада Д 79.051.04 Національного університету «Чернігівська політехніка», де захищалося чимало науковців, котрих попрікають плагіатом (див. випадок 1, випадок 2, випадок 3, випадок 4) та спеціалізована вчена рада Д 26.891.02 з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України — за легітимацію отримання наукового ступеня Іллею Кивою.
З великим відривом цього року «перемогла» спецрада з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України. Її діяльність засудили 84,7% тих, хто проголосував.
Номінація «Скандал-2020/21»
Номінацією відзначаються події року, які викликали найбільше обурення та відразу наукової спільноти. Цьогоріч номінувались такі події:
- призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України у ВРУ шляхом голосування з порушеннями 226 нардепів, попри спротив наукової спільноти,
- обмін нагородами між Шкарлетом (міністром освіти і науки) та Онищенком (ректор НУ «Полтавська політехніка») за визначні досягнення в освіті та науці.
- Порада лікувати рак содою, розміщена в підручнику з хімії для 9 класу авторства М.Савчин. https://nus.org.ua/news/pidruchnyk-z-himiyi-radyt-likuvaty-rak-sodoyu/
- Присудження нардепу Іллі Киві наукового ступеня кандидата наук з держуправління.
Найбільше, а саме 48,2%, учасників голосування за цю номінацію вирішили, що скандалом року стало присудження нардепові Іллі Киві наукового ступеня кандидата наук із держуправління.
Номінація «Посіпака-2020»
Особливе неприйняття у справжніх науковців викликає підтримка практик недоброчесності у провладних структурах. Особливе неприйняття у справжніх науковців викликає підтримка практик недоброчесності у провладних структурахЦього разу були номіновані такі кандидати: 226 народних депутатів, причетних до призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України; 13 членів спеціалізованої вченої ради Д 26.891.02 з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України — за присудження наукового ступеня кандидата наук з державного управління Іллі Киві; Голова Патронатної служби МОН Сергій Захарін, який, на думку науковців, веде політику публічного виправдання практик академічної недоброчесності.
З великим відривом «переможцями» стали 13 членів спеціалізованої вченої ради з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України за присудження наукового ступеня кандидата наук з державного управління Іллі Киві. Їм дісталося 57,1% голосів науковців. На другому місці 226 нардепів, які посприяли призначенню Сергія Шкарлета міністром освіти. За них проголосували 31,4% опитаних. 11,4% у негативному ключі відзначили поведінку пана Захаріна — голови Патронатної служби МОН.
Відзнака «Академічна негідність року» — це форма громадського зворотного зв’язку, призначена для захисту та розбудови освіти і науки в суспільстві на засадах академічної доброчесності.
На жаль, поки що репутація не працює в Україні на підтримку академічної доброчесності. Тому громадськості доводиться говорити про це, навіть ризикуючи власною безпекою. Державні органи хочуть пафосних промов і мовчання про конкретних осіб та повної свободи недоброчесності під гучні декларації.
Традиційно перед Днем науки українські науковці провели церемонію присудження відзнаки «Академічна негідність року». Серед «переможців» — імена не лише науковців, а й високопосадовців, депутатів, ректорів . Хто вони, і чим цьогорічна церемонія відрізняється від попередніх — читайте в статті «Чорна мітка від кролика Роджера».