Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков анонсував появу в усіх підрозділах поліції країни системи цілодобового відеоконтролю. З такою заявою Аваков виступив на координаційній нараді правоохоронців щодо припинення випадків катувань під головування генпрокурори Ірини Венедіктової.
Підставою стали нещодавні події у Кагарлику на Київщині, де запрошених свідків били та катували, а жінку декілька разів ґвалтували.
"Називатиметься вона (система) Сustody Records. Механізм – онлайн реєстрація затриманих осіб в усіх підрозділах поліції, починаючи з фактичного затримання особи, подання скарг та інших механізмів контролю за діями посадових осіб в режимі 24/7", - заявив очільник МВС.
За його словами, зараз такий пілотний проєкт тестують у поліції на Кіровоградщині. Він передбачає переоблаштування приміщень 10 відділів і відділень поліції.
"Для запровадження такого проєкту в усіх підрозділах поліції в державі необхідно, за попередніми підрахунками, понад 20 млн євро", - додав він.
Про запровадження системи Сustody Records йдеться не вперше. У 2017 році нею обладнали ізолятор тимчасового тримання на Дніпропетровщині, після успішного тестування нею мали охопити усі ІТТ країни.
Фахівці із захисту прав людини наголошували на тому, що найчастіше порушення виникають у перші години після затримання, коли людина ще перебуває у райвідділку.
"В ізолятор люди потрапляють вже після райвідділу, де вони спілкувалися з оперативними працівниками та слідчими. Саме в перші години спілкування найчастіше й відбуваються порушення прав затриманого. Людину можуть не реєструвати, бити, не допускати адвоката, намагатися отримати свідчення незаконним шляхом", - розповідав керівник Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.
Водночас, запровадження системи потребує і появи спеціальної посади – Сustody officer. Це має бути інспектор із захисту прав людини, який серед перших спілкується із затриманим. Сustody officer записує інформацію зі слів затриманого, він не перевіряє її, але має зафіксувати і внести до електронної бази можливі порушення, які потім має перевірити прокуратура.
Нагадаємо, 26 травня Голосіївський районний суд Києва відправив під арешт на два місяці поліцейських з Кагарлика – Миколу Кузіва і Сергія Сулиму. Їх затримали напередодні за підозрою у зґвалтуванні та катуванні людей.
Як з'ясувалось, у ніч з 23 на 24 травня правоохоронці застосовували тортури до 26-річної жінки, яку запросили до відділку як свідка у справі про крадіжку майна, та чоловіка. Поліцейські застосовували кайданки, дубинки та протигаз, стріляли над головами жертв із табельної зброї, та декілька разів зґвалтували жінку. У чоловіка через побиття зламані ребра та ніс, йому також загрожували зґвалтуванням.
Державне бюро розслідувань відкрило справу за статтями 152 (зґвалтування), 127 (катування) та ч.2 статті 365 (перевищення службових повноважень) КК України. Зловмисникам загрожує до десяти років ув'язнення.
Голова НПУ Ігор Клименко відсторонив від виконання службових обов'язків підозрюваних та керівництво відділу, а також прийняв рішення про розформування підрозділу і переатестацію всього особового складу Кагарлицького ВП. Тимчасово відділком керуватимуть співробітники обласного управління поліції на чолі з помічником начальника ГУНП Дмитром Литвином.
Докладніше читайте у статті Олени Подолян "Союз насильства і системи" для ZN.UA.