UA / RU
Підтримати ZN.ua

Напередодні виборів предстоятеля УПЦ МП опубліковано духовний заповіт митрополита Володимира

Заповіт включає в себе фрагменти промов, доповідей і звернень, з якими виступав митрополит Київський.

За волею митрополита Володимира напередодні виборів предстоятеля УПЦ МП оголошено його духовний заповіт. Його Блаженство працював над цим документом, відчуваючи наближення моменту зустрічі з Богом.

Звертаючись до своєї пастви та архієреїв, митрополит Володимир нагадав про те, що XX століття стало для Православної церкви України епохою випробувань. Це і фізичне знищення духовенства, і голодомор, і труднощі існування в атеїстичній державі, і поділ за часів незалежності.

"Розділення православ'я в Україні - трагедія для віруючого українського народу, один з головних викликів не тільки для нашої Церкви, але й для повноти вселенського православ'я", - йдеться у заповіті. Митрополит Володимир визнає: надії на те, що автокефальний рух на Україні зійде нанівець, не виправдалися, а прагнення ввійти до складу Константинопольського патріархату нікуди не поділося.

"Ситуація, коли третина православних християн в нашій країні перебуває у розколі з Вселенським Православ'ям, є абсолютно ненормальною і вимагає негайного вирішення. Є ціла низка рішень Священного Синоду і Собору єпископів Української Православної Церкви, в яких висловлена позиція нашої Церкви щодо об'єднання. Однак, висуваючи канонічні вимоги до тих, хто відокремився, ми одночасно повинні засвідчити їм свою любов і бажання єдності", - закликає митрополит, який займав Київську кафедру протягом 22 років.

Також у документі містяться і міркування про політичну роль предстоятеля, природу єпископської влади і про те, яким має бути чоловік, який стане наступником митрополита Володимира.

"З політичної точки зору предстоятель Церкви має здійснювати своє управління таким чином, щоб посилювати партію однодумців і обезсилювати опонентів. Але якщо предстоятель стане на чолі тієї чи іншої "сторони" (або ідеологічної партії) всередині Церкви, то він перестане бути центром єднання і втратить моральне право на умиротворення внутрішнього церковного життя. Саме тому, маючи власні погляди на майбутнє Церкви, ми свідомо намагалися стояти осторонь від дискусійних пристрастей і, шануючи свободу та позицію кожного, залишатися батьком для всіх", - нагадує Блаженніший.

Володимир у своєму повідомленні заявив про те, що будь-яка єпископська влада здійснюється Церквою і разом з Церквою. "Предстоятель Церкви - це товариш і слуга кожного. Звичайно ж, саме предстоятель відповідальний за єдність і стан Церкви. Однак для того, щоб церковна єдність не будувалася на адміністративних засадах, потрібно, щоб предстоятель поважав свободу інших і не порушував соборного устрою Церкви", - йдеться в документі.

"Обираючи між собою предстоятеля, згадайте про виклики, які стоять перед нашою Церквою, і про те, що сучасний світ можна назвати надто прозорим, коли життя кожного з нас повністю відкрите для світу. І хоча у кожного з архієреїв, напевно, є свої особисті думки з цього приводу, ми закликаємо вас пам'ятати про ті вимоги, яким має відповідати кандидат на пост предстоятеля. Виконуючи своє служіння в суспільстві, де більшість - це бідні, ієрарх не повинен любити багатство або хизуватися своєю високою посадою. Якщо в Церкві, так само як в мирському житті, влада буде належати багатим, вона нічим не буде відрізнятися від світу цього. Живучи у суспільстві, глибоко розділеному за політичними уподобаннями, кандидат у предстоятелі має постійно уникати політики. Адже якщо на чолі Церкви стане людина, душа якої затьмарена політичними пристрастями, то замість того, щоб сіяти в народі насіння віри, такий горе-ієрарх буде сіяти пристрасті, якими сповнена його душа", - вчить митрополит Володимир.

Володимир вважав, що предстоятель УПЦ має зсередини знати і відчувати культуру і традиції народу, якому несе служіння, ця людина не може бути безвідповідальною або владною. Але головною вимогою є жива християнська віра і щире бажання бути з Богом.

Також у своєму духовному заповіті Володимир торкнувся теми соціального служіння, яке несе Православна церква, і закликав продовжувати справи любові. Окрема частина документа присвячена аналізу відносин Церкви з державою і суспільством, а також порадам про роль Церкви в об'єднанні України, що розділена на два співтовариства, східне і західне.

Блаженніший митрополит Володимир прощається словами святого благовірного князя Ярослава Мудрого, правління якого він називає "золотим століттям" Київської Русі: "Ось я і відходжу з цього світу, а ви, діти мої, живіть між собою в любові... Якщо будете жити в любові між собою, і Бог буде з вами, і відведе від вас ворогів ваших, і будете мирно жити. Та коли будете у ненависті жити, у сварках і міжусобицях, то й самі загинете, і землю батьків і дідів своїх погубите, яку здобули працею великою".

Митрополит Володимир (в миру - Віктор Сабодан), уродженець Хмельницької області України, помер 5 липня 2014 року у віці 79 років. З лютого 2014 року місцеблюстителем Київської митрополичої кафедри є митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій. У середу, 13 серпня, на 40-й день після смерті митрополита Володимира, українським архієреям необхідно обрати його наступника з 74 кандидатів. Таємне голосування в закритому режимі проходить у Києво-Печерській лаврі. !zn

Читайте також:

Яценюк рекомендує Собору УПЦ МП обрати патріотичного митрополита

Призначена дата виборів нового глави УПЦ Московського патріархату

Яценюк зустрівся з Папою Римським і керівництвом Італії

Святкування Дня Хрещення Русі в Україні пройде без участі патріарха Кирила