UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найчастіше в Україні стикаються з дискримінацією за віком, інвалідністю та сексуальною орієнтацією – опитування

Соціологи розповіли, скільки українців вважають дискримінацію проблемою.

Думки про те, що дискримінація є проблемою, яка існує в суспільстві, притримуються 61% українців. При цьому п’ята частина опитаних переконана, що це взагалі не проблема, стільки ж громадян не змогли відповісти на питання. Про це йдеться в результатах опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та Центром прав людини ZMINA.

Водночас число людей, які вважають дискримінацією серйозною проблемою, за останні чотири роки зросла з 14% до 18%. Найбільше це явище як серйозну проблему визначають опитані з Києва, а найменше - із сільської місцевості.

При цьому 40% опитаних зазначили, що вік є основною ознакою, за якою дискримінують в Україні. Ще 38% вказали на інвалідність. По 26% громадян основними ознаками дискримінації назвали сексуальну орієнтацію та стан здоров’я, ще 24% - майновий стан. Крім того, 23% українців вказали на те, що в країні дискримінують людей за критерієм статі. А 21% вказав на дискримінацію за етнічним походженням.

Третина опитаних розповіли про те, що особисто стикалися з проявами дискримінації. За словами 54% респондентів, вони ніколи не стикалися з такою проблемою. Не змогли відповісти на питання 14% громадян.

Водночас безумовно чи за певних обставин 63% українців готові обмежувати права наркозалежних, а 50% - олігархів. За обмеження прав колишніх засуджених висловилися - 46%, за людей зі специфічними політичними поглядами – 46% та ЛГБТ - 42%. 

Середній рівень підтримки обмеження в правах спостерігається стосовно ромів (38%) та безхатьків (31%). Респонденти менш готові обмежувати в правах безробітних (18%) та переселенців з Криму та Донбасу (20%). Порівняно з попередніми опитуваннями 2016 і 2018 року, дещо зріс рівень толерантності і зменшилась готовність населення обмежувати в правах майже соціальні групи.

Читайте також: Понад 25% українців вважають, що в Україні погіршилася ситуація з дотриманням прав людини – опитування

Дослідження провели в період з 6 по 19 жовтня за підтримки проекту "Права людини для України", який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується МЗС Данії. Опитування провели в усіх областях України, окрім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Всього опитали 2002 респонденти методом особистого інтерв'ю. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.