UA / RU
Підтримати ZN.ua

Надмірна засекреченість закупівель шкодить армії й оборонці - Bihus.Info

Непрозорість знижує ефективність витрачання коштів, підвищує корупційні ризики і не сприяє розвитку технологій, підкреслюють журналісти.

Оборонні закупівлі в Україні надмірно засекречені, що негативно позначається як на ефективності витрачання коштів платників податків, так і на роботі оборонного комплексу. До такого висновку прийшли журналісти проекту Bihus.Info - автори опублікованого 12 квітня сюжету, присвяченого цій темі.

Організатори закупівель посилаються на Закон України «Про державну таємницю». Однак він, як відзначають автори матеріалу, тотальної секретності не вимагає.

«Там написано: інформація, що може бути державною таємницею. Може бути, а може - і не бути. Але це «може» завжди трактували як «повинно»... Дуже зручно і безпечно не проводити відкритих тендерів, а оборонні бюджети розподіляти між компаніями з закритого списку», - йдеться в сюжеті.

Інформація про кожну з цих компаній доступна у відкритих реєстрах, але списку учасників оборонних закупівель присвоєно гриф «Для службового користування».

Закритість закупівель не дозволяє «Укроборонпрому» ефективно планувати свою діяльність, так як менеджмент концерну достеменно не знає планів Міністерства оборони і не може конкурувати за замовлення.

«Конкуренція відсутня. «Укроборнпром» просто ставлять перед фактом: це буде вашим. А про існування інших контрактах вам знати не потрібно», - зазначають автори сюжету.

«Нам показують лише ту частину, яка є нашою. Про все інше ми повинні якось здогадуватися, намагатися спрогнозувати, прийти і сказати: ми знаємо, що ви щось хочете купити. Давайте, ви не за кордоном купите, те саме, що ми виробляємо, а у нас», - розповіла директор із закупівель ДП «Укроборонпром».

За словами авторів матеріалу, система оборонних закупівель в Україні складається з таких етапів:

Така схема провокує комплексу проблем:

Надмірну закритість оборони закупівель критикують західні партнери України, так як вона не відповідає стандартам НАТО.

Одним з умови надання Україні 300 млн доларів військової допомоги США є підвищення рівня прозорості оборонних закупівель.

«У пакеті допомоги США Україні є конкретні речі. Є гроші і дуже детальний процес звітності: куди ці гроші йдуть, як вони використовуються», - пояснив генерал Бен Ходжес, колишній командувач військами США В Європі.

Згадані проблем мав виправити новий закон «Про оборонні закупівлі». Проект передбачав спрощення процедури для несекретних закупівель, створення електронного реєстру підрядників замість закритого і розсекречення вже виконаних контрактів за державним оборонним замовленням. Однак перед другим читанням перелік того, що мали розсекретити, перевели в засекречену категорію.

«Не дивлячись на новий закон, все залишилося по-старому. Автори працюють над новими правками до старих правок », - йдеться в сюжеті.

Читайте також: Уряд досі не ухвалив постанови для виконання закону про оборонні закупівлі - StateWatch

ZN.UA неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у статтях Дмитра Менделєєва «Мародери країни відрубаних рук» та «Оборонка: хто першим дістанеться «фінішу»?».