Національне антикорупційне бюро продовжує розслідувати можливу причетність українських спецслужб до зникнення колишнього судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса, про що директор НАБУ Артем Ситник заявив під час пресконференції. При цьому справу безпосередньо про хабар Чауса вже завершили, а прокуратура вирішила оскаржити запобіжний захід екссудді.
«Просили арешт, але суд обрав цілодобовий домашній арешт. Наскільки я знаю, прокуратура апелює це рішення», - зазначив Ситник.
Директор НАБУ також нагадав, що 6 серпня прокурори вирішили завершити досудове розслідування і відкрити матеріали справи стороні захисту для ознайомлення.
«Справа має відносно невеликий обсяг матеріалів, і я сподіваюся, що найближчим часом ця справа буде направлена до суду», - розповів Ситник та додав, що в цій справі мова йде лише про отримання Чаусом хабаря.
Водночас Артем Ситник зазначив, що Бюро продовжує розслідувати справи за фактом можливої причетності посадовців українських спецслужб до зникнення Чауса.
«У цій справі тривають слідчі дії», - сказав він.
Ситник утримався від більш докладної інформації та зазначивши, що справа має резонанс в суспільстві і передчасна інформація може зашкодити слідству. Директор НАБУ не береться прогнозувати, «до якого етапу, до якого кола осіб дійде слідство», щоб не розкривати таємницю досудового розслідування, і зняти напругу, яка виникла навколо звичайної кримінальної справи.
У 2016 році детективи НАБУ зафіксували факт отримання Чаусом хабаря в 150 тисяч доларів. Перебуваючи під слідством, Чаус покинув межі України, а в березні 2017 його затримали в Молдові.
Однак, 3 квітня 2021 року екссуддю викрали в центрі Кишинева. Правоохоронні органи Молдови встановили, що до зникнення Миколи Чауса були причетні українські спецслужби.
Після викрадення в Молдові місцеперебування Миколи Чауса було невідоме до 30 липня, коли він «знайшовся» в селі Мазурівка Вінницької області. Щоправда НАБУ затримало Чауса лише 3 серпня в Феофанії, адже ігноруючи законодавство СБУ «перехопила» екссуддю у детективів антикорбюро. Як розповів директор Бюро Артем Ситник в інтерв'ю ZN.UA, про місцеперебування екссудді детективи дізналися з офіційного листа СБУ. На думку Ситника, спецслужба «дала задній хід», тому що «одумалася».
4 серпня суд відправив Чауса під цілодобовий домашній арешт. Однак, звинувачення просило для колишнього судді арешт.
Незабаром НАБУ показало розсекречені записи стеження за Миколою Чаусом.
Детальніше про причини, ризики та перспективи справи Миколи Чауса читайте в інтерв'ю Артема Ситника, з яким для ZN.UA поспілкувалася Інна Ведернікова.
Про те, як суддя-утікач об'єднав Петра Порошенка і Володимира Зеленського читайте у статті Віктора Трепака «Про одного Чауса та двох президентів».