UA / RU
Підтримати ZN.ua

На сайті ОПУ з'явилася петиція із закликом врятувати Хортицю від «діснейлендизації»

Щоб петиція потрапила на розгляд президенту, до 17 січня потрібно зібрати 25 тисяч підписів.

На сайті Офісу президента України зареєстрували петицію з проханням зупинити перетворення Національного заповідника «Хортиця» на парк розваг під відкритим небом.

Петицію «Не допустити перетворення о. Хортиця на торгово-розважальний осередок і зберегти її сакральне та природо-екологічне значення» підписали історики, краєзнавці, науковці, громадські активісти. Зараз зібрано 168 підписів, для розгляду петиції президентом потрібно зібрати до 17 січня 2022 року 25 тисяч. Підтримати петицію можна тут: https://petition.president.gov.ua/petition/124588

Автори петиції наголошують на тому, що облаштування острова, ініційоване Запорізькою ОДА у межах ініціативи президента «Велика реставрація» (складова програми «Велике будівництво») є корисним починанням. Втім, під час його реалізації поза увагою залишається найважливіше: розуміння унікальної сутності острова.

«Відрадно, що така висока і серйозна увага до Національного заповідника «Хортиця» прикута чи не вперше за всі роки його існування. (…) Водночас у виступах усіх, хто дотичний до реалізації програми, поки що  нічого не говориться про головне: як у ході робіт буде збережено неповторний хортицький ландшфт, особливо найціннішу його частину – плавні», - наголошується у петиції.

Непроговореними залишаються й питання органічної музеєфікації  археологічних об’єктів, охорони заповідника від випасу приватних коней, «каячників» тощо. В обговоренні майбутнього острову беруть участь ініціатори проєкту, інвестори та виконавці, однак геть не чути професіональних ботаніків, зоологів, екологів, істориків, зрештою – ландшафтних дизайнерів.

«Складається враження, що учасники обговорення  або ж  уявлення не мають про унікальність острова Хортиці, яка базується на двох чинниках –  природному й історичному,  або ж свідомо замовчують це, маючи намір «задіснейлендити» священну територію, перетворити її на утилітарний механізм для заробляння грошей», - наголошують автори петиції.

Унікальність заповідника полягає в тому, що на території трохи менше 2,5 тисяч га зосередилися зразки усіх ландшафтних зон України: гори, ліс, лісостеп, плавневий ліс, степ, осередки напівпустель. Тут знайшли  притулок 1 092 види рослин, 670 із яких дикі (для порівняння – в Асканії Новій 451 вид диких рослин). 145 видів із них – рідкісні, 104 – ендеміки (більше ніде, окрім Хортиці не зустрічаються). На острові мешкають 250 видів тварин, із яких 200 видів – птахи (усього в Україні 433 види пернатих).

Крім того, Хортиця є зосередженням значної кількості археологічних об'єктів, за якими можна вивчати історію східно-європейської цивілізації від XII тисячоліття до н. е. і сьогодення, що й дало підстави для перетворення острову на історико-культурний заповідник.

Роками місцеві історики та краєзнавці боролися проти перетворення Хортиці на сільгоспугіддя, і досягли у цьому значних успіхів, «аж раптом, та ще й  напередодні 30-річчя Української Незалежності  на острові розпочалися роботи, напрямок яких відверто суперечить не лише суті заповідника, а суті самої Хортиці».

Автори петиції наголошують на тому, що заяви, які лунають у контексті облаштування острову, свідчать про наміри перетворити заповідник на чергову розважальну зону. Втім, у Запоріжжі таких закладів не бракує, та й на самому острові є кінний театр, історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» і ресторан за однойменною назвою.

«А хто ж займатиметься вихованням людей у дусі глибокого відчуття рідної землі, що є могутнім підґрунтям формування повноцінної особистості, а в підсумку – зміцнення Української Нації?», - запитуються вони.

У петиції також наголошується на тому, що острів Хортиця розташований у центрі великого промислового міста, і його внесок у поліпшення екологічної ситуації є безцінним.

Усі будівельні роботи у заповіднику необхідно проводити, спираючись на чинне українське законодавство, послідовно підсилюючи заповідний статус, орієнтуючись на кращі світові зразки заповідної справи з урахуванням археологічної, історико-культурної, релігійної, природно-геологічної та інших складових. 

Серед пріоритетних і стратегічних напрямків у діяльності Національного заповідника «Хортиця» має бути його інтеграція в європейський і світовий контекст і перетворення у потужний науково-дослідний центр, вважають автори.

«Хортиця – оберіг,  вітчизняна святиня, місце сили і глибинної комунікації, унікальна заповідна територія, одна з небагатьох ділянок суші на планеті, яка пам’ятає час народження Землі. (…) Виступаємо категорично проти перетворення острова Хортиця і прилеглих територій на розважальний, утилітарний, споживацький комплекс, з неконтрольованим і надлишковим антропогенним навантаженням», - наголошується у петиції.

Її автори закликали президента Володимира Зеленського та усіх тих, від чиїх рішень залежатимуть найближчі зміни, почути захисників Хортиці і виявити вдумливу і усвідомлену позицію.

Читайте також: Запорізькому фотографу пощастило зустріти на Хортиці екзотичних птахів

Петицію підписали:

Алейніков Олексій, ризик-менеджер, MBA (Київ)

Бакурова Анна, математик, доктор економічних наук (Запоріжжя)

Гордієнко Дмитро, історик, кандидат історичних наук (Київ)

Завгородній Юрій, історик філософії, доктор філософських наук (Київ)

Козловський Ігор, релігієзнавець, правозахисник, кандидат філософських наук (Київ)

Лавров Сергій, фотохудожник (Запоріжжя)

Метілка Дмитро, фахівець з технічних питань цифрового маркетингу, кандидат філософських наук (Ліссабон),

Родна Валентина, інженер-геолог (Верхньодніпровськ)

Пашник Світовит, краєзнавець, Верховний волхв Руського православного кола (Запоріжжя)

Самойленко Анатолій, письменник (Київ)

Сушко Костянтин, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» 2005-2007, письменник, лавреат премії імені Івана Франка (Запоріжжя)

Шокарев Віктор, інженер-будівельник, кандидат технічних наук (Запоріжжя)

ГО «Системні дослідження» (Запоріжжя)

Та інші небайдужі українці.