ОРДЛО почалося захоплення квартир і будинків у людей, які покинули окупований Донбас у 2014 році. Цьому надається вигляд якоїсь "законності": "суди виносять рішення про те, що викликаний для пояснень господар не з'явився (чого бути не може з багатьох причин), і квартира разом з майном "конфіскується", а точніше, - "віджимається".
Як правило, забирають квартири у тих, хто не може в'їхати на окуповану територію через свою ідеологічну позицію або рід діяльності на підконтрольній території Україні. І це не поодинокі випадки.
На сайтах, які бойовики оголосили "офіційними", повідомляють ФАКТИ, в розділі "Виклики до суду" стали з'являтися оповіщення про виклик до суду. На судові засідання запрошують не тільки власників житла, які мають борги за комунальні послуги, але і тих, хто не проживає у будинках і квартирах "більше шести місяців без поважних причин". Окупанти придумали привід для відбирання житла у законних власників.
В одному з таких повідомлень, зазначено, що "суд" має намір розглянути "справу", "про визнання особи, що втратила право на користування житловим приміщенням у зв'язку з відсутністю в ньому понад шість місяців без поважних причин і зняття з реєстраційного обліку".
В оприлюдненій повістці вказані всі члени сім'ї. "Відповідачку" (в даному випадку жительку міста Сніжне Донецької області) формально запрошують в суд, щоб вона надала письмові заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються".
"Шляхом опублікування оголошення про виклик у суд для надання письмових заперечень проти позову, а також для участі в судовому засіданні, відповідач вважається належним чином повідомленим", - зазначає "суддя" Олена Кириченко, яка підписала цей оповіщення.
Як з'ясувалося, в квартирі проживала родина співробітника правоохоронного органу, який виїхав з окупованого регіону в 2014 році і продовжує служити на мирній території. Природно, приїхати у місто український правоохоронець не може - буде відразу арештований окупантами. Для сім'ї це не стало несподіванкою, замах на свою житлоплощу вони сприйняли спокійно: мовляв, коли повернемося додому після звільнення рідного міста, виженемо мешканців, які вселилится туди незаконно.
Як повідомлялося, 24 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощене надання російського громадянства мешканцям окупованих районів Донецької та Луганської областей. Згідно з указом, вони зможуть отримувати протягом трьох місяців після подання заяви.
Україна звернулася до Ради Безпеки ООН у зв'язку з рішенням президента Росії, а також поінформувала Раду Європи.
Міністерство закордонних справ України закликало міжнародних партнерів України посилити санкції проти РФ.
Президент України Петро Порошенко розцінив дії Кремля як підготовку до анексії Донбасу і і також закликав міжнародне співтовариство посилити санкції проти РФ.
Секретар РНБО Олександр Турчинов назвав роздачу російських паспортів у ОРДЛО підготовкою до відкритого вторгнення РФ під приводом захисту своїх громадян.
Переможець президентських виборів Володимир Зеленський на демарш Кремля публічно не відреагував. На Facebook-сторінці "Команди Зеленського" з'явилася заява, в якій говориться, що роздачею паспортів Путін фактично визнав Росію державою-окупантом.
США дії Путіна назвали дестабілізуючими і абсурдними, а також нагадали про підтримку територіальної цілісності України.
Спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер констатував, що РФ реалізує в ОРДЛО стратегію окупації Донбасу.
Держави ЄС e Раді Безпеки ООН засудили дії Кремля, констатувавши, що паспортний указ Путіна порушує державний суверенітет України і суперечить Мінським домовленостям.