UA / RU
Підтримати ZN.ua

На комерційному ринку вакцина проти коронавірусу з'явиться до літа – Степанов

При цьому, він заявив, що всіх українців повинні вакцинувати за держрахунок.

За прогнозами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, вакцина проти коронавірусу на комерційному ринку з'явиться до літа. Про це глава МОЗ завив в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

"Якщо говорити про появу вакцини від коронавірусної хвороби на комерційному ринку в достатній кількості, думаю, що до літа з'являться легальні поставки вакцини", - розповів Степанов.

При цьому за його словами, згідно з національним планом вакцинації від коронавірусу, всі українські громадяни будуть вакциновані за державний рахунок.

"Цей план складається з п'яти етапів. Почнемо з медичних працівників, літніх людей і тих, хто знаходиться в групі ризику. З кожним етапом вакцинації охоплення людей збільшуватиметься. На п'ятому етапі ми вакцинуємо людей, які не потрапляють в групу ризику ні за віковою, ні з професійними показниками і не мають супутніх захворювань. Якщо людина розуміє, що потрапляє в п'яту групу, тобто буде вакцинована в кінці 2021 початку 2022 року, але хоче вакцинуватися раніше, він зможе придбати вакцину на комерційному ринку", - додав Степанов.

Відзначимо, що згідно з результатами опитування "Рейтингу", ще в листопаді 2020 року безкоштовні щеплення проти COVID-19 підтримували 55% українців. Однак, протягом майже двох місяців число охочих безкоштовно вакцинуватися знизилося до 43%.

Читайте також: Країни, що розвиваються катастрофічно відстають у темпах вакцинації — FT

Раніше Степанов заявляв про те, що Україна веде переговори з шістьма компаніями виробниками вакцини проти коронавірусу. Він підкреслив, що вакцини, які надійдуть в Україну, будуть схвалені ВООЗ.

При цьому, починаючи з весни 2020 року, Степанов декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. За цей час до грудня минулого року забезпечити населення вакцинами змогли не тільки багаті Канада, США і країни ЄС. Договори на передзамовлення зробили висновок, наприклад, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко.

Причому, як правило, кожна з країн має портфоліо з вакцин, виготовлених за різними технологіями (РНК/ДНК, інактивований вірус, ослаблений вірус, векторна, білкова). Це важливо, тому на цю мить достовірно невідомо, яка з вакцин покаже найбільшу ефективність в створенні стійкого колективного імунітету.

Україна ж за весь цей час змогла укласти лише один контракт на поставку 1,9 млн доз, що могло б забезпечити вакцинацією 957 тисяч українців з 38 мільйонів, тобто всього близько 2,5% населення. Але цей контракт може бути зірваний через те, що ефективність китайського препарату становить лише 50,3%.

Крім того, раніше стало відомо, що Україна могла закупити вакцину проти коронавірусу в шість разів дешевше, до того ж ту, яку закуповує. Однак через те, що Степанов в ручному режимі зірвав постачання відповідної вакцини, Україна отримає китайську, яка не тільки дорожче, але і менш ефективна.

Детальніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений в кінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте в статті редактора розділу "Соціум" Алли КотлярАнтиділа”.