Всього 605 скарг і звернень громадян надійшло до Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови (мовного омбудсмена) з 16 січня по 11 лютого поточного року.
Про це йдеться в повідомленні пресслужби мовного омбудсмена.
"З 16 січня по 11 лютого 2021 року до Уповноваженого з захисту державної мови щодо захисту прав на отримання інформації та послуг державною мовою, усунення перешкод і обмежень у користуванні державною мовою, надання консультацій та додаткової інформації звернулося 605 громадян з різних куточків України", - йдеться в повідомленні.
Найбільше звернень і скарг продовжує надходити з Києва та Київської області - 276. Зі східних, південних і західних областей України - незначна кількість можливих порушень. Так з Луганської області - 7, Миколаївській - 6, Донецькій - 4, Тернопільській - 4, Херсонській, Рівненській, Івано-Франківській, Закарпатській та Хмельницькій області по 2 звернення.
Переважна більшість (281) звернень стосується відсутності української версії веб-сайтів про надання послуг сайтів Інтернет-магазинів. 126 громадян поскаржилися на порушення своїх прав, перешкоджання та обмеження в користуванні державною мовою у сфері обслуговування. Найбільше таких порушень, а саме 53, виявлено киянами.
Продовжує надходити інформація про використання державної мови деякими депутатами місцевих рад міст Миколаєва, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, а також про можливі порушення мовного законодавства у сфері освіти.
Раніше повідомлялося, що секретаріату уповноваженого із захисту державної мови (мовного омбудсмена) в період з 16 січня по 1 лютого надійшло 407 скарг і звернень громадян на порушення правил використання державної мови.
Відзначається, що найбільша кількість скарг продовжує надходити з Києва та Київської області (всього з 16 січня - 210). Із Львівщини - 28, Одеській - 22, Харківській - 15, Вінницькій - 7, Дніпропетровській - 6, Запорізькій - 5, Полтавській - 5, Луганській - 4. Також в Секретаріат надійшли звернення з Донецької, Сумської, Миколаївської, Волинської, Рівненської, Чернівецької, Кіровоградської, Тернопільської та Закарпатської областей (по 1-2 звернення).
У відомстві заявляють, що більшість скарг і звернень стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-видань і сайтів інтернет-магазинів (244), про порушення своїх прав у сфері обслуговування заявили 85 громадян.
Також з розміщення зовнішньої реклами недержавною мовою надійшла 41 скарга, про порушення мовного законодавства в галузі освіти надійшло 8 скарг, про порушення мовного законодавства посадовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування - 7. На телефонну лінію Секретаріату з надання додаткової інформації та консультацій звернулося близько 100 осіб.
Також повідомлялося, що перехід на українську мову обслуговування підтримують 61,7% українців, 34% опитаних - проти. Такі дані опитування, проведеного КМІС, в період з 27 січня до 1 лютого.
В ході опитування жителів запитали про те, як вони ставляться до закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яким з 16 січня 2021 всі підприємства сфери послуг повинні обслуговувати клієнтів і надавати інформацію про товари українською мовою.
Більшість українців, які підтримують норму про українську мову - жителі Заходу і Центру - таких 79,4% і 66,2%. На сході України норму підтримують 38,8%, не підтримують - 55,8%. На Півдні 49% підтримують, а не підтримують - 46,2%. На Донбасі підтримують 59,5%, не підтримують - 32,1%.
Інтерв'юери опитали 1205 респондентів, які проживають у 86 населених пунктах усіх регіонів України, крім включеного Криму і тимчасово окупованих територій Донбасу. Вибірка репрезентативна для населення від 18 років.
Як повідомлялося, під Окружним адміністративним судом Києва пройшла акція на підтримку нового українського правопису. В акції взяли участь близько 50 осіб, серед них - викладачі, студенти різних факультетів та спеціальностей і інші.
Детальніше про те, як можна любити українську мову і критикувати мовний закон, читайте в статті Геннадія Друзенко "Крок до несвободи".