UA / RU
Підтримати ZN.ua

Визнання дипломів з ОРДЛО відкриє фабрику липових документів

У нас так і не з'явилося в країні розуміння,  що освіта  - це людський капітал, це потужний ресурс, без якого у нас немає майбутнього.

Молодь, яка отримала дипломи про вищу освіту в ОРДЛО, зможе приїхати з ними на підконтрольні території і, пройшовши тут атестацію,  отримати українські документи про освіту. Мінреінтеграції створило робочу групу, яка працює над законодавчим забезпеченням, і вона вже навіть збиралася на одне засідання. Про це пише у своєму матеріалі для ZN.UA редактор відділу освіти та науки Оксана Онищенко

Два ключових міністерства – Мінреінтеграції і МОН поки що не знайшли спільну позицію щодо цього. Оскільки це питання освіти, логічно, аби відповідний законопроєкт внесло МОН. Але, як нам відомо з власних джерел,  поки що воно не погоджується на це. І його можна зрозуміти. Тут є кілька спірних моментів, навколо яких зараз ламаються списи.

"Так ми нівелюємо вищу освіту і даємо можливість для шахрайства. Ми за те, щоб допомогти дітям, але грамотно. Потрібно дати їм якісну освіту, а не папірець про неї", - коментує ситуацію ректор Луганського національного університету ім. Шевченка Віталій Курило. 

Важливе питання  – чи на всі фахи можна буде підтвердити диплом, отриманий у ОРДЛО? Наприклад, чи стосується це вчителів, лікарів, юристів, правоохоронців?  У МОН кажуть, що саме з цих спеціальностей часто звертається по атестацію молодь з окупованих територій.  І ми не знаємо, як це все буде виписано в законі, над яким працює робоча група, які правки туди протягнуть у парламенті. 

За кримською процедурою, на яку кивають прихильники ідеї атестації,  рішення ухвалювала вузівська комісія. А це означає, що студент з окупованих територій  буде не захищений від зловживань чи корупції. Клондайк для нечесної на руку адміністрації чи викладачів.  Де ж тут захист прав і підтримка молоді? Боюся, фабрики дипломів запрацюють у вишах на повну катушку.  

Такими речами ми не стимулюватимемо молодь їхати в Україну, а навпаки, показуємо, що можна жити і навчатися на окупованих територіях, а сюди  приїхати лише за  легким дипломом, що визнається у світі. Чого не скажеш про дипломи ОРДЛО.

Зараз для молодих людей  з окупованих територій Донбасу і так створені особливі умови вступу через освітні центри «Донбас- Україна». Вони можуть вступати до будь-якого  українського вишу без ЗНО на спеціально відведені бюджетні місця, з гуртожитком і стипендією.  Навіщо ще вводити якісь додаткові процедури?

Ті, хто  свого часу  поїхав вчитися до українських університетів, не зважаючи на труднощі і небезпеки,  хто  стояв у чергах на КПП, жив у общагах і на зйомних квартирах, тепер побачать, що в цьому не було жодного сенсу.  Побачать це і колективи вишів-переселенців, які колись приїхали сюди разом з сім′ями, повіривши українській владі, і намагалися відродити тут свої університети. А  тепер будуть нікому непотрібні. 

Для України така процедура атестації буде означати девальвацію дипломів. І це може вплинути на наш міжнародний імідж.  

Тобто у нас так і не з'явилося в країні розуміння,  що освіта  - це людський капітал, це потужний ресурс, без якого у нас немає майбутнього. На жаль, вона завжди була і є розмінною монетою у політичних торгах,  легкою і зрозумілою «плюшкою» політиків  для  соціально незахищених.

 От зараз у парламенті лежить законопроєкт від депутатів «Слуг народу" і "Довіри", який пропонує дозволити вступати до українських університетів за окремим конкурсом на спеціально відведені місця (квоти)  дітям не лише з окупованих територій, а й взагалі всім внутрішньо  переміщеним особам. Це фактично означає, що якщо за однією партою в школі на підконтрольній території сидять школяр-переселенець і  місцевий, то шанси на  вступ до університету  у них можуть бути дуже різними.

Так само і з процедурою атестації випускників вишів з ОРДЛО. Щоб отримати український диплом в українському виші, студенти складають ЗНО і при вступі на бакалаврат, і на магістратуру, а ще  заліки та іспити, пишуть курсові та дипломні А хтось може отримати точно такий самий диплом просто за результатами співбесіди у виші  чи після порівняння переліку компетентностей або  навчальних курсів. 

 Війна – це страшно. І  держава дійсно не може покинути своїх громадян напризволяще. Їм потрібна підтримка, допомога, вони мають знати, що у них є Дім. Але легкі дипломи – це не допомога. Допомога – це якісна освіта, яка зробить молодих людей конкурентоспроможними на ринку праці. Це достойні соціальні виплати, які дадуть змогу нормально жити і навчатися. 

 Якщо хочете підтримати молодь з окупованих територій – відкрийте ширше двері, приберіть зайві бюрократичні процедури, дайте можливість приїхати сюди і вчитися, як всі, або піти на екстернат. 

Ми говоримо про деокупацію та реінтеграцію? Без якісної освіти це неможливо. Країні потрібні люди не з папірцями, а зі знаннями. 

Читайте також: «Тупіші за тебе університети позакінчували!» — куди поділася елітна освіта в Україні?

Молоді, яка навчалася в ОРДЛО, можуть дозволити отримати ще й український диплом про вищу освіту. Для цього потрібно буде пройти спеціальну процедуру атестації. Кому це допоможе та що це означає для української освіти — докладно розповіла редакторка відділу освіти і науки ZN.UA Оксана Онищенко в матеріалі "Дипломи з ОРДЛО. Як допомогти молоді, не знецінивши країни?".