UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: на яких підставах можуть перевіряти документи

Роз'яснення дав експерт.

Через повномасштабну агресію РФ, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Іноді бувають ситуації, коли чоловіків призовного віку просять пред'явити документи. Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із Tactical combat casualty care Володимир Романчук в статті «Як покращити мобілізацію без бійок на вулицях і облав на чоловіків — відповіді юриста» для ZN.UA розповів, які мають бути підстави для перевірки документів.

Романчук підкреслив, що вимогу щодо перевірки документів не може бути висунуто довільно, а лише за наявності однієї з семи визначених підстав.

Читайте також: Загальна мобілізація: що має бути у повістці

За його словами, вимагати пред’явлення документів можуть, якщо:

Експерт підкреслив, що за відсутності описаних вище підстав вимога працівників ТЦК та СП у супроводі співробітників поліції пред’явити паспорт не є законною.

«Окремо звертаю увагу на те, що вимога пред’явити військовий квиток за таких умов є протиправною a priori, оскільки законодавство надає право вимагати документи, що посвідчують особу чи її спеціальний статус. Військовий квиток таким не є», – сказав він.

Романчук додав, що працівники ТЦК у супроводі поліції за певних умов справді можуть вимагати пред’явити паспорт.

«Стаття 38 Закону України «Про національну поліцію» чітко визначає дії поліціянтів щодо проникнення до житла чи іншого володіння особи без рішення суду. І йдеться лише про невідкладні випадки, як-от порятунок життя людей і цінного майна під час надзвичайних ситуацій, безпосереднє переслідування підозрюваних у злочині або, власне, припинення злочину, що загрожує життю осіб у цьому житлі», – резюмував юрист.

Романчук підкреслив, що захист держави — не довільне право, а обов’язок, передбачений статтею 65 Конституції України.

«Ухиляння від його виконання є не лише порушенням закону, а й ганебним вчинком. Через це описані далі алгоритми та вказівки покликані не стати «дороговказом ухилянта», а зробити мобілізаційні процеси зрозумілішими, а від того законнішими й ефективнішими», – сказав він.

Раніше ми писали, чи можуть мобілізувати чоловіка не за місцем проживання.