UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан в Україні: кого призвуть до армії в першу чергу

Через військове вторгнення РФ, в Україні запроваджена мобілізація.

В Україні продовжується загальна мобілізація. Вона затверджена на всій території країни відповідним указом президента України Володимира Зеленського. Порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначений законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Загальна мобілізація: що це таке

В Україні наразі проводять один з видів мобілізації – загальну мобілізацію. Згідно із законом України, загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України та стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, ЗСУ, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, установ, організацій та підприємств.

Хто підлягає мобілізації в Україні

Всі громадяни у віці від 18 до 60 років мають обов’язково з'явитися до військових частин або на пункти збору територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин, пише LIGA ZAKON.

Також, відповідно до закону, військовозобов'язані, резервісти СБУ мають з'явитися за викликом керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку.

Військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України зобов'язані з'явитися за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України.

Військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту зобов'язані з'явитися за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Читайте також: Мобілізація в Україні: як має виглядати повістка і хто її вручає

Хвилі мобілізації: кого призвуть в першу чергу

Відповідно до закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні  визначені чотири черги мобілізації:

Читайте також: Війна в Україні: чи будуть мобілізувати жінок

Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач повідомив, що черги є досить умовними.

«Якщо з моїх слів хтось зрозумів, що є якісь розмежовані черги, то їх немає. Спочатку мобілізовували резервістів. Потім – інші категорії. Узагалі, є таке поняття, як черги. Але його можна було б застосовувати, якби була якась підготовка, а тут підготовки не було, була відкрита неоголошена агресія, і тут ніяких черг немає», – підкреслив він.

Хто не підлягає мобілізації

В Україні не проводитимуть призов на віськову службу наступних категорій осіб: 

Мобілізації під час особливого періоду також не підлягають:

здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти;

жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення АТО/ООС з числа: військовослужбовців; працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції; добровольчих формувань.

Також від мобілізації звільняються жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу. 

Нагадаємо, що в Україні розширили перелік осіб, які мають право їхати за кордон під час воєнного стану. Тепер легально виїздити за межі України може значно більше чоловіків, які мають певні професії.