UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація в Україні: експерт пояснив, які недоліки містить новий законопроєкт

На думку експерта, деякі позиції суто декларативні.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Нещодавно у Верховній Раді у першому читанні ухвалили за основу новий законопроєкт про мобілізацію. Політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик розповів ТСН, які недоліки містить новий документ.

Він зазначив, що другий варіант цього ж самого законопроєкту також навряд чи викличе великого захоплення у суспільства, навіть у військових.

Читайте також: Федоров розповів, чи розсилатимуть повістки у "Дії"

«Тому що там немає ключових речей і, до речі, зараз про це антикорупційний комітет говорить, що там багато корупційних ризиків і є позиції чисто декларативні», – сказав Кулик.

Експерт додав, що у законопроєкті прописано, що 36 місяців для військовослужбовця, який перебував на війні дають право на часткову демобілізацію. І депутати кажуть, що це є декларативний принцип, тому що це дає військовослужбовцю право написати рапорт, а чи буде він демобілізований вирішує військове командування.

«Це не автоматично і це обман. Якщо ми подивимося про права, свободи, можливості залучення, справедливість, то очевидно ми побачимо, що там цього всього немає», – підкреслив він.

За словами Кулика, система зберігає «радянщину» і «жуковщину» в підходах. І ресурсний підхід до військовослужбовця.

«Снаряди, військові, гроші – десь одного порядку, витратний матеріал. А люди – це не витратний матеріал, це мають бути активи оборони. Якщо це актив, він має бути зберігатися, примножуватися, підтримуватися і має бути певна відповідальність офіцера за втрати», – резюмував він.

Нагадаємо, глава фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що у президентської партії теж є питання до ухваленого напередодні за основу законопроєкту  №10449 про мобілізацію, тому вона вимагатиме ґрунтовних змін щодо деяких моментів. Зміни можуть торкнутися питання щодо людей з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає, блокування рахунків ухилянтів та призову аспірантів.