Через військове вторгнення РФ в Україні продовжили загальну мобілізацію та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років. У Головному управлінні ДПС у Житомирській області розповіли, чи повинні платити ЄСВ ФОПи, яких мобілізували.
Чи треба платити ЄСВ мобілізованим ФОПам
ДПС у Житомирській області наголосили, що відповідно до п. 9 прим. 2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 під час особливого періоду, визначеного законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 3543), платники єдиного внеску, зокрема, фізичні особи-підприємці, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених п. 2 ст. 6 Закону № 2464, якщо вони не є роботодавцями.
Для такого звільнення підставою є заява ФОП та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу протягом 10 днів після демобілізації особи.
Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, то заява і копія військового квитка або копія іншого документа подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
У відомстві підкреслили, що зазначене звільнення застосовується з першого дня мобілізації та протягом усього особливого періоду.
ФОПи у разі призову на військову службу під час мобілізації або залучення до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, або призову на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, звільняються від виконання обов’язків платника ЄВ, якщо вони не є роботодавцями, з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації або призову на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або звільнено з військової служби, або завершено його лікування (реабілітацію).
Ця норма застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17.03.2014 №303 «Про часткову мобілізацію», затвердженим законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», та протягом усього особливого періоду, та особливого періоду, визначеного Законом №3543.
Слід зазначити, що положення п. 9 прим. 2 частини другої розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 не містять норми щодо звільнення від сплати єдиного внеску ФОП, прийнятих на військову службу за контрактом.
Таким чином ФОП, призвані до Збройних сил України у зв’язку з мобілізацією, на особливий період, або призвані на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, на весь строк їх військової служби звільняються від сплати ЄВ з урахуванням положень п. 9 прим. 2 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
У випадку, якщо ФОПа прийняли на військову службу за контрактом, він не звільняється від сплати ЄВ за себе.
Раніше солдат Служби зв’язків із громадськістю Сили територіальної оборони ЗСУ Володимир Дегтярьов розповів, до чого має бути готовий призовник на службі та які навички слід опанувати.