Напередодні виборів Міносвіти розіслало листа в регіони про підготовку до них. Окрім чисто освітянських питань , як от перенесення канікул (щоб навчання не співпадало з виборами) і організація окремого входу до школи для учасників виборів, МОН рекомендувало забезпечити «належні протиепідемічні заходи, спрямовані на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), у закладах освіти, у яких розташовано виборчі комісії та приміщення для голосування. А також зажадало, щоб керівники департаментів освіти і голови ОДА відзвітуватися міністерству про вжиті заходи. Лист підписаний заступником міністра освіти і науки Ігорем Грабаруком. Незрозуміло тільки, хто має фінансувати школам ці заходи?
«Який стосунок має Міносвіти до організації та проведення виборів? –– зауважує Оксана Онищенко, редакторка відділу освіти і науки «Дзеркала тижня». - Коли МОН піклується про перенесення канікул і організацію безпечного заведення учасників виборів до приміщення шкіл – це зрозуміло. Але організація безпечних виборів, забезпечення їх масками і антисептиками, тим більше коли дітей немає у школах , і вимагання звіту про зроблене – це не компетенція МОН».
ZN.UA звернулося із запитанням до Ігоря Грабарука: «До протиепідеміологічних заходів належать також і медико-санітарні, тобто забезпечення засобами особистого захисту (масками та антисептиками), прибирання приміщень за спеціальним графіком, обробка поверхонь антисептиком. Якщо це буде покладено на освітян, то з яких коштів школи мають фінансувати такі додаткові заходи?». І справа тут не тільки в антисептиках. Під час виборів на дільницях діє спеціальний «Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів» , затверджений Кабміном. А це означає особливі санітарні вимоги: не рідше одного разу на 2 години протирати антисептиком дверні ручки, поручні, стільці і поверхні скриньок. Не рідше одного разу на 4 години – вологе прибирання. Хто оплатить таку велику додаткову роботу шкільних прибиральниць?
У відповіді заступника міністра на запит ZN. UA зазначено, що протиепідемічні заходи під час виборів мають профінансувати місцеві бюджети. І на це є дві причини, як пояснили у МОН. Перша – такий обов’язок на них накладає «Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів». Крім того, місцеві громади є засновниками шкіл, де знаходяться виборчі дільниці, і саме на них лежить обов’язок матеріально-технічного та фінансового забезпечення шкіл . " Але ж вибори - це не навчальний процес, до чого тут матеріально-фінансове забезпечення шкіл?"- вважає Оксана Онищенко.
"Отже, маски та антисептики під час виборів фінансуватимуть місцеві бюджети, «в тому числі за рахунок резервних фондів зазначених бюджетів»- відповіли на запит у МОН.
Однак, такі додаткові витрати будуть під силу далеко не всім місцевим бюджетам. «У деяких сільських школах немає навіть пристойних туалетів, де вже тут фінансувати вибори? – каже Оксана Онищенко. – Не допоможуть тут і залишки освітньої субвенції – за нашою інформацією , майже кожен 10-й місцевий бюджетів таких залишків не має. Та навіть якби і мав – невже школам немає на що їх витратити?"
Можна було б сподіватися, що кошти на безпечні вибори будуть компенсовані з державного бюджету чи з ковідного фонду , але про це у відповіді Міносвіти на наш запит нічого не сказано. А якщо грошей на антисептики не буде, чи не станеться так, що школам доведеться брати антисептики із своїх запасів, призначених для забезпечення безпечного навчання?.
Нагадаємо, місцеві вибори в Україні мають відбутися 25 жовтня. Подати документи для реєстрації кандидати на посаду міського голови або в місцеві депутати могли до 24 вересня включно.
У свою чергу голова Верховної Ради Дмитро Разумков назвав три складових проведення в Україні чесних виборів. За його словами, за це відповідають влада, силовики і журналісти. При цьому спікер парламенту зазначив, що перенести місцеві вибори неможливо, адже всі процеси вже запущені.
При цьому поліція 12 жовтня переходить на посилений режим роботи для забезпечення порядку перед місцевими виборами. Планується навіть залучити авіацію.
ZN.UA з 29 вересня запускає проект «Країна по поличках». Кожен день ми публікуватимемо текст про нове місто та кандидата, ім'я якого ми з вами чули, особу смутно пригадуємо, але практично нічого не знаємо про те, ким і чим він живе. Ми познайомимося зі своєю країною, яка 25 жовтня зміниться дуже серйозно.