Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі засудив обстріл Запорізької АЕС, та наполягає на терміновій інспекції захопленого росіянами ядерного об'єкта.
«Я вкрай стурбований вчорашнім обстрілом найбільшої в Європі атомної електростанції, який підкреслює цілком реальний ризик ядерної катастрофи, яка загрожує здоров'ю населення та навколишньому середовищу в Україні та за її межами», - йдеться у заяві Гроссі.
Бойові дії, що загрожують безпеці Запорізької АЕС, Гроссі назвав «неприйнятними» і закликав припинити їх «за будь-яку ціну». Обстріл території станції і з неї – це гра з вогнем з потенційно катастрофічними наслідками, додав він.
Гроссі закликав «усі сторони» бути максимально обережними поблизу ядерного об'єкту. Хоча цей заклик логічніше було б адресувати російським окупантам, які використовують станцію як «живий щит» для обстрілів українських позицій та житлових кварталів Нікополя.
«Я засуджую будь-які насильницькі дії, вчинені на Запорізькій АЕС, поблизу неї чи проти її персоналу. Український персонал, який обслуговує станцію в умовах російської окупації, повинен мати можливість виконувати свої важливі обов'язки без погроз та тиску», - додав він.
Гендиректор МАГАТЕ вважає, що з моменту березневого штурму окупантів на Запорізькій АЕС було зруйновано «майже всі із семи стовпів ядерної безпеки». Зокрема, 5 серпня.
«Це має припинитись негайно. Щоб не допустити виходу ситуації з-під контролю, я готовий очолити безпекову місію МАГАТЕ на найбільшу атомну електростанцію України», - заявив він.
Але для роботи місії потрібна згода України та РФ, нагадав Гросії. А також підтримка ООН та її генсекретаря Антоніу Гутерріша.
«Ми не можемо дозволити собі більше гаяти час. Заради захисту людей в Україні та інших країнах від потенційної ядерної аварії ми всі маємо відкинути розбіжності та діяти негайно. МАГАТЕ готове», - підсумував Гроссі.
Напередодні російські окупанти двічі обстріляли промисловий майданчик атомної електростанції. Першим обстрілом було пошкоджено високовольтну лінію автотрансформатора, після чого довелося розвантажити та відключити четвертий енергоблок. Другим – азотно-кисневу станцію та об’єднаний допоміжний корпус.
Відправити на станцію моніторингову місію МАГАТЕ закликав голова європейської дипломатії Жозеп Боррель. Тим часом в ОПУ та профільному міністерстві поки не можуть дійти згоди щодо необхідності такої інспекції.