UA / RU
Підтримати ZN.ua

Минулий рік став періодом системного порушення прав людини в Україні: доповідь Amnesty International

В Організації заявили, що український уряд, на жаль, не зміг належно відреагувати на виклики. 

Amnesty International презентувала свою традиційну річну доповідь щодо ситуації з порушенням прав людини в Україні та світі. У пресрелізі, переданому у розпорядження ZN.UA, зазначається, що у 2020 році наша країна зіштовхнулася із системною кризою в галузі охорони здоров’я, ростом звернень щодо домашнього насильства, тортурами з боку співробітників поліції, утисками вразливих груп, зокрема ромів та ЛГБТІ тощо.

Організація звернула увагу на те, що обмеження, зумовлені пандемією COVID-19, не змогли ефективно запобігти поширенню хвороби.

"Ситуація загострилася через нестачу засобів індивідуального захисту та достатньої кількості тестів, що перевантажило систему охорони здоров'я. До середини грудня повідомлялося, що понад 51 731 медик інфікувався COVID-19, із загальної кількості 1 055 047 підтверджених випадків зараження на той час. За даними Міністра соціальної політики, понад 300 медичних працівників і працівниць померли до 19 грудня, натомість лише 53 смерті були визнані як такі, що пов'язані з професійною діяльністю", - повідомили в Організації. 

Незважаючи на те, що родинам медиків пообіцяли державну компенсацію, до 12 листопада у повному обсязі її отримала лише 21 родина, а частково – 22.

Ще однією актуальною проблемою для України є недосяжність для багатьох організацій громадянського суспільства та гуманітарних організацій території сходу України, що контролюються проросійськими сепаратистами.

"Утиски всіх, хто висловлює будь-яку форму незгоди, надалі продовжувалися, зокрема арешти, допити, тортури та інші види жорстокого поводження з боку де-факто влади, а також ув'язнення, часто в нелюдських умовах. Обидві сторони конфлікту встановили обмеження на пересування через лінію зіткнення, які часто мали вигляд заходів у відповідь. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні повідомила, що кількість перетинів лінії зіткнення в обидва напрямки суттєво зменшилася: в середньому з одного мільйону осіб на місяць (на початку року) до десятків тисяч осіб (у жовтні)", - нагадали в Amnesty International, зазначивши, що це роз'єднало сім'ї та вплинуло на умови існування та доступ до базових послуг багатьох людей. 

Також у 2020 році мали місце непоодинокі випадки тортур та іншого жорстокого поводження зі сторони представників владних структур, зокрема щодо затриманих поліцією осіб. Так, минулого року було зафіксовано 129 кримінальних справ щодо імовірних тортур, з них у 59 випадках були висунуто підозри, 52 справи були закриті.

Крім того, не було досягнуто справедливості й відшкодування для жодної цивільної особи – постраждалої від насильницького викрадення, таємного утримання під вартою та тортур з боку Служби безпеки України у період з 2014 по 2016 рік, факти яких викрила Amnesty International разом із Human rights watch і оприлюднила в доповіді «Тебе не існує» у 2016 році.

"Жодна особа, причетна до цих злочинів, так і не була притягнута до відповідальності", - зазначили в Організації. 

Минулого року поширеними були факти домашнього насильства, яке часто не отримувало ефективної реакції з боку державних органів.

В Amnesty International зауважили, що правові та інституційні ініціативи останніх років щодо боротьби із домашнім насильством часто були неналежним чином реалізовані, якщо й взагалі реалізувалися.

У Криму у 2020 році продовжувалися як суворе переслідування за правозахисну роботу та інакомислення, так і обмеження роботи ЗМІ. Окупаційна російська влада продовжувала переслідування правозахисників, зокрема членів "Кримської Солідарності", які стикалися з політично мотивованим кримінальним переслідуванням, переважно за надуманими обвинуваченнями у нібито членстві в "Хізб-ут-Тахрір". Такі переслідування супроводжувалися  репресивними заходами проти етнічних кримських татар.

У Amnesty International зауважили, що 2020 рік став періодом системного порушення прав людини, на які держава, на жаль, не змогла належно відреагувати.

"Українська влада має зробити ретельну роботу над помилками й не допустити їх повторення у 2021 році", - підсумувала директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.

Читайте також: Понад 25% українців вважають, що в Україні погіршилася ситуація з дотриманням прав людини – опитування

Нагадаємо, Європейський комітет з соціальних прав опублікував висновки за 2020 рік про відповідність ситуації в європейських державах, в тому числі в Україні, вимогам Європейської соціальної хартії щодо зайнятості, навчання і рівних можливостей. Комітет встановив, що ситуація в Україні не відповідає вимогам Хартії в 14 з 18 розглянутих положень.