UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міносвіти Криму дає випускникам на вибір три варіанти вступу

Теоретично - у абітурієнтів в Криму є три варіанти вступу. Практично ж, кожен з цих варіантів неоднозначний і має свої суперечні моменти.

Міністерство освіти дає випускникам на вибір три варіанти вступу. Як пише в своїй статті для ZN.UA Оксана Онищенко, їх озвучила в ході прес-конференції міністр освіти Криму Наталя Гончарова.

Перший варіант - школярі можуть здати єдиний державний іспит (ЄДІ) і вступати в російські виші. Міністр повідомила, що на території Севастополя вже протягом чотирьох років працюють центри ЄДІ.

Педагоги і адміністрація шкіл півострова не підтвердили, що їх учні обрали цей шлях, ні в російських, ні в українських школах: російські та українські програми відрізняються, і за місяць-два до випуску надолужити згаяне вже нереально; випускники шкіл і класів з українською мовою навчання потрапляють у цій ситуації в зовсім не рівні умови з іншими.

У Міносвіти Росії дуже поспішають зруйнувати налагоджений на анексованих землях українську систему освіти: головний редактор радіостанції "Ехо Москви" Олексій Венедиктов запропонував рекомендувати міністерству створити у внз, куди будуть надходити кримські абітурієнти, додаткові бюджетні місця, щоб знизити соціальну напруженість і "не зіштовхувати російських і кримських студентів на ґрунті конкуренції".

Цю ідею підтримав міністр освіти РФ Дмитро Ліванов. Він заявив, що влада Криму не зацікавлені в тому, щоб його жителі їхали навчатися в інші регіони. Але для бажаючих здобути освіту в Росії будуть створені додаткові можливості.

ТАКОЖ: Міносвіти проведе ЗНО в Криму, незважаючи на окупацію автономії

Другий шлях, запропонований новою владою Криму випускникам, - вступні іспити у вузах і врахування середнього бала атестата. Причому, останній будуть підраховувати самі приймальні комісії. І, можливо, за 5-бальною, а не за 12-бальною шкалою.

За якими програмами будуть проводитися ці іспити? Як будуть оцінюватися? Хто забезпечить їх об'єктивність, прозорість? Чи існують критерії їх оцінювання, можливості для апеляції? Що й казати, такий шлях надходження відкриває великі можливості для корупції.

Ще один варіант організації надходження (він представляє інтерес тільки для тих, хто їде вчитися в Україну) - здача ЗНО. Тиждень тому в Криму, як і по всій Україні, відбулося пробне тестування. В ньому взяло участь більше половини всіх зареєстрованих випускників. А в Севастополі - 75%.

Таку високу активність, очевидно, можна пояснити тим, що пробне тестування було платним. І плата вносилася давно.

По-іншому йде справа з основним тестуванням.

Керівник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук повідомив, що у Криму разом з Севастополем зареєструвалися близько 15 тисяч осіб, і тільки 131 абітурієнтів пройшов додаткову реєстрацію на материковій частині України. Проведення тестування на території Криму за існуючої технології практично неможливо.

"Хто забезпечить доставку завдань, їх захист від розтину, виконання всіх вимог і правил? У Криму немає української міліції. Є серйозні проблеми з функціонуванням Севастопольського центру оцінювання якості освіти. Але кримчани обов'язково зможуть скласти ЗНО на території України. В будь-якій області. Для цього їм необхідно перереєструватися в одному з восьми регіональних центрів оцінювання якості освіти за традиційною процедурою. Термін перереєстрації для кримських абітурієнтів буде продовжено. Здавати ЗНО абітурієнти з Криму зможуть під час додаткової сесії разом з тими, хто в Україні з поважних причин не брав участь в основній сесії. Або ж для абітурієнтів з півострова можливо буде організована окрема, додаткова сесія на базі університетів, в які вони подадуть документи", - розповів Лікарчук.

Докладніше читайте в статті Оксани Онищенко "Заручники" в останньому номері газети "Дзеркало тижня. Україна". !zn

Читайте також:

zn
Все більше українських студентів воліють здобувати освіту за кордоном

Для абітурієнтів з Криму реєстрацію на ЗНО продовжать до кінця травня

Кримським студентам спростили процедуру переведення в інші вузи

В Україні у 2013 році всього 2% абітурієнтів захотіли здавати ЗНО по російській мові