UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінімум дві дитини у родині або 300 тисяч мігрантів щороку – ЗМІ назвали сценарії відновлення населення в Україні

Збереження 35 млн громадян – «надзвичайно оптимістичний сценарій», вважають демографи

Через війну народжуваність в Україні знизилася до однієї з найнижчих у світі (близько 0,7 дитини на одну жінку), що є однією з причин скорочення населення країни, що у майбутньому може стати однією з умов нової війни, вважають демографи. За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи цього року населення України становить 31,6 млн людей на підконтрольній українській владі території та про 37,6 млн у межах кордонів 1991 року.

«З середини 60-х років пересічна українська жінка не народжує скільки дітей, скільки потрібно для простого відтворення населення. Простого! Я не кажу тут про розширення… Я б поставила ціль – сформувати репродуктивні настанови на дводітну родину. І сформувати умови для реалізації цих настанов… Я не мрію про тридітні родини, це нереально. Але не менше двох дітей кожній парі – така панівна модель було б чудова для України», – розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова в інтерв’ю «Голосу Америки», наголошуючи, що для жінок потрібно створювати необхідні умови, які дозволяли б поєднувати материнство і роботу – дистанційна робота, розширення мережі дитячих дошкільних і позашкільних закладів, гнучкі форми зайнятості та ін.

Читайте також: Влада РФ завезла на окуповані території України понад 100 тисяч мігрантів з Центральної Азії

За прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень, кількість населення України до 2033 року може становити 26-35 мільйонів осіб. 

«Повірте, 35 млн – це надзвичайно оптимістичний сценарій», – попереджає Лібанова.

Американський вчений-демограф із Інституту вивчення сім’ї, директор з досліджень у Demographic Intelligence Лайман Стоун вважає, що Україна, навіть вигравши війну, ризикує програти у довготерміновій перспективі, якщо не збереже достатню кількість населення.

«Поки Україна не зможе знайти спосіб вселити впевненість своєму народу, що створення сім’ї є важливою справою, яка вартує супутніх ризиків, нинішня війна навряд чи буде останньою», – заявив Лайман.

Згідно з аналізом Стоуна, війна Росії проти України «змінить демографічну траєкторію України та інших країн регіону». Вчений вважає, що демографія є складовою війни та заявляє, що демографічні дослідження були основною частиною підготовки Росії до війни в Україні.

Читайте також: Зовнішня міграція буде головним драйвером демографічної динаміки України упродовж наступного десятиліття – Лібанова

На думку Лібанової, для відбудови країни та загалом щоб втримати населення на рівні 30 мільйонів, Україні потрібно буде щороку залучати близько 300 тисяч мігрантів.

Координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман переконаний, що українська економіка після війни розвиватиметься не так, як у країнах Європи після попередніх воєн.

«З колегами-економістами та аналітичними центрами, обговорюючи відбудову України, ми дійшли такої думки, що кілька десятиліть тому насамперед йшлося б робочі руки. Але зараз розвиток економіки – це насамперед таланти. Це може замінити мільйони людей, які просто працюють руками, а економіка буде чудово себе почувати і розвиватиметься. Адже робочі руки у світі замінюються роботами та штучним інтелектом», – сказав він у коментарі «Голосу Америки».

Читайте також: Росія завезла в Крим півмільйона своїх громадян, щоб зменшити частку етнічних українців і кримських татар - Кислиця

Російська агресія не лише спричинила колосальне руйнування інфраструктури та загалом економіки, а й завдала величезних демографічних втрат Україні. Після війни «цілі демографічної політики, включно із політикою народжуваності, мають бути дуже амбітними, навіть недосяжними, оскільки лише такий підхід у змозі забезпечити рух у бажаному напрямку». Про це пише директорка Інституту демографічних досліджень імені М.Птухи Елла Лібанова у статті «Народжуваність в Україні: що змінилося і що зміниться після Перемоги» на ZN.UA.