21 листопада християни східного обряду відзначає свято, яке називається Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. У народі його називають Михайлів день.
Свято присвячене Архангелу Михаїлу, який вважається главою небесних сил, тобто архистратигом. За церковними канонами він очолює всі дев'ять чинів ангелів і є головним воїном у битві добра і зла. Вважається, що саме Михаїл переміг сатану, скинувши його та інших занепалих духів з небес. Архангел, озброєний мечем, охороняє ворота раю.
Собор – це поєднання чи сукупність всіх ангелів на чолі з Михаїлом. Разом вони одностайно славлять Святу Трійцю та служать Богу.
Архангел Михаїл вважається покровителем небесного війська. За повір'ями, він неодноразово являвся пророкам і рятував християн від бід. Саме Михаїл на Страшному суді покличе трубним голосом мертвих з могил і благатиме Бога про їхнє прощення.
Святкування Собору Архангела Михаїла 21 листопада встановили на соборі, який пройшов у Лаодикії приблизно 363 року. Дата свята обрана невипадково, адже листопад є дев'ятим місяцем, якщо рахувати від березня, коли у давнину відзначали новий рік. Свято встановили цього місяця на ознаменування дев'яти ангельських чинів.
Що не можна робити в Михайлів день
Цього дня заборонялося працювати, вважалося, що тоді нагромадитися більше справ, ніж було зроблено.
Не можна лаятись, сваритися, підвищувати голос. Свято краще використати для примирення.
Не можна рубати сокирою та ткати.
У свято не можна мити голову, вважається, що так можна «змити розум».
Не можна відмовляти у допомозі нужденним, а також робити щось у корисливих цілях.