Для згортання медичної реформи в Україні є декілька причин, але головна з них – місцеві вибори восени цього року, вважає екскерівниця директорату стратегічного планування та європейської інтеграції МОЗ Ірина Литовченко.
"Є декілька причин того, що сталося. Головна з них – місцеві вибори восени. Оскільки місцева влада, губернатори не провели роботу з лікарнями, не оптимізували їх, і зараз вони повинні були закритися, для президента і його команди це означає втрату електоральних балів", - пояснила Литовченко в розмові із ZN.UA.
Звичайно, втрачати електорат політики не хочуть. Тому намагатимуться все законсервувати відтягнути до наступного року, щоб все залишалося так, як є, і не було жодних конфліктів, вважає вона.
"Але чи зміниться щось наступного року? Максим Степанов заявив про те, що на зарплати медикам необхідно ще 11 мільярдів грн. Але в умовах, коли падає економіка, і коли немає чим наповнити бюджет, знаходити додаткові гроші – очевидно, означає у когось їх забрати? У кого?", - запитується колишня чиновниця.
Від міністерства Степанова чекають оприлюднення готових рішень і розрахунків. Але команда МОЗ вийшла і озвучила власні прожекти, вважає Литовченко. І потім часто виявляється, що реалізувати їх неможливо.
"Наприклад, рік тому голова профільного комітету заявляв про те, що бюджет охорони здоров'я на 2020 рік буде на 80 млрд грн більше. Політики часто розкидаються нічим не підтвердженими обіцянками. Тим часом це питання ефективного використання державних коштів і поведінкової економіки, зокрема", - додає співрозмовниця.
Які висновки не були враховані під час розробки медреформи і яких дійшла робоча група з її вдосконалення, читайте у статті Алли Котляр "Скасуванння медреформи. Назад у совок?" для ZN.UA.