Майже 82% громадян в цілому по Україні не визнають законності "ДНР". У той же час примітно, що в самому Донбасі більша частина її жителів (55%) також не визнають "ДНР" законною владою, що спростовує поширену тезу про те, що всі "нормальні люди давно виїхали звідти".
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології.
Респондентам було поставлено запитання "Чи згодні ви з тим, що "ДНР" - це законна влада на території Донецька?"
Цілком прогнозовано, з урахуванням площі і населення "ДНР" і "ЛНР" (вони разом займають відповідно трохи менше 3% території України і становлять близько 9% її населення), виявилося, що переважна більшість громадян країни, а це 68,2%, в корені не згодні з законністю "ДНР". Якщо ж сюди додати ще й 13,7% "швидше не згодні", то 81,9% українців не визнають "ДНР".
Тепер - туди, де провели "референдум" і "вибори", почавши будувати щось з нічого. Так як у питанні мова йшла виключно про "ДНР", а інтерв'юери дотяглися до Донецька, то відразу зафіксуємо, що 9,4% жителів Донецька і області вважають "ДНР" законною. 13,9% людей скоріше згодні з такою постановкою питання. Що в підсумку говорить про 23,3% громадян, які підтримують "ДНР" на території Донецької області. І це цілком прогнозована цифра, особливо якщо згадати, що ще в квітні 19,3% жителів області підтримували введення російських військ в Україну, а сьогодні там же соціологи нарахували 15,1% готових приєднати "ДНР" до Росії (про що трохи нижче).
Тобто мова про те, що Донецька область не тільки в більшості своїй не прийняла Майдан (70,5% у квітні визнали його державним переворотом), але і своєю активною, так би мовити, пасіонарної частиною була готова допомогти Росії реалізувати її плани.
Однак повернемося до цифр. В даному випадку дещо обнадійливим: 38,1% жителів Донецької області все-таки не визнали законність "ДНР" (з них 29,5% - зовсім не визнали). Це до тієї категоричної і досить поширеної по цю сторону війни тези, що всі "нормальні люди давно виїхали звідти".
Також соцопитування показало, що серед людей, що населяють ту ж Донецьку область, залишилося 33,4% тих, хто не може відповісти на поставлене питання.
По суті, саме з цими людьми повинен був працювати новий міністр інформації для того, щоб допомогти "зробити Донбас українським". Але це тема іншої розмови.
Що стосується Донбаського регіону в цілому, то загальний градус "законності" (6,1% - повністю згодних, 9,5% - швидше згодних) знизив Луганськ, оскільки опитування пройшло лише на українській території області і виявило 86,5% противників "ДНР". Можна припустити, звичайно, що до "ЛНР" там відповідне ставлення.
Рекордні цифри неприйняття "ДНР" на Заході (88,7%) і в Центрі України (75,7%) зрозумілі. (3,2% підтримали "ДНР" в Чернівецькій області вважатимемо сублімацією шанобливого ставлення області до сусідньої Румунії).
Варто зупинитися на даних в низці областей Півдня і Сходу. Так, в Харківській (16,9%), Одеській (15,3%), Запорізькій (9,9%) та Дніпропетровській (7,7%) областях виявилося достатня кількість прихильників "ДНР". Правда, при схожій цифрі невизначених і переважній більшості тих, що не прийняли. Але якщо з Харковом великих несподіванок не сталося (він ще в квітні разом з Донецьком і Луганськом був у "гарячій" трійці), Одеса, Запоріжжя і Дніпропетровськ, з урахуванням результатів усього дослідження, плавно увійшли в зону ризику.
Дослідження "Думки і погляди населення України: Грудень 2014 року" проводилося за замовленням ZN.UA Київським міжнародним інститутом соціології 4-19 грудня 2014 року. У ході дослідження було проведено 3035 інтерв'ю з дорослими жителями України, які проживають у 179 населених пунктах України.
В Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, яка контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 1,8%.