UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Масляна», «Маслєніца»: як правильно називати свято

Свято має милозвучну українську назву.

Через повномасштабну агресію Росії, багато наших громадян свідомо перейшли на українську мову. Іноді під час спілкування деякі українці роблять помилки. Зокрема, можуть неправильно називати деякі свята.

Як сказати «Масляна» українською

Кожного року в українці відзначають це свято. Воно символізує проводи зими та зустріч весни.

Читайте також: Без суржика: чи можна сказати «бабушка» українською

Але часто можна почути, як говорять «Масляна» або «Маслєніца». Такі назви свята є неправильними.

Так, за інформацією Академічного тлумачного словника української мови СУМ, правильною назвою цього свята є Масниця.

«Масниця – давньослов'янське свято проводів зими, пристосоване християнською церквою до тижня перед великим постом і пов'язане зі звичаєм веселитися та готувати певні страви (млинці, вареники з сиром і т. ін.). Почекайте, варенички, прийде на вас масниця! (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 276); Одгуляли масницю [кріпаки] (Панас Мирний, I, 1949, 323); – Жінко! Люди говорили: Масниця зайшла; А млинців ще ми й не їли, – Може б ти спекла? (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 407); – Щось ти дуже веселий, Тимку? – На масницю уродився, – вишкірився білими зубами Тимко (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 493)», – йдеться у словнику.

Лайфхаків, «як російськомовному перейти на українську», вже безліч. І всі, хто хотів, уже давно ними скористалися, хоча й не завжди вдало. Соціологи свідчать, що чимало українців в обставинах російської агресії свідомо почали спілкуватись українською. Як українці розв'язують мовне питання – читайте у матеріалі журналіста з Херсону, фрілансера у сфері поліграфії Володимира Шишкова «Перехідний вік мови» на ZN.UA.