14 серпня християни східного обряду відзначають свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці. У народі він називається Медовий або Маковий Спас, Маковія, Спас на воді. В цей день також починається Успенський піст.
Значення свята
Слово «Спас» походить від слова «запасатися». Воно означає, що зі Спасу (їх в серпні святкують три: Медовий, Яблучний і Горіховий) починається час збору цих продуктів. За однією з версій, назва свята походить від імені Христа Спасителя. Можливо також, що назву цьому дню дали «спаси» - так стародавні слов'яни називали перші тижні серпня.
Пасічники повинні були зібрати мед до 14 серпня. Вважається, що інакше його можуть забрати бджоли з інших пасік. Соти та мед несли до церкви на освячення, а також ділилися зі священиками і незаможними.
Медовий Спас називають також Водним або Спасом на воді. Вважається, що після того, як в Константинополі вибухнула епідемія, священики винесли з храму Святої Софії шматочок хреста, на якому розіп'яли Христа, і освятили ним воду. Після цього хвороба пішла.
Назву Маковія свято отримало на честь мучеників Маккевеїв, день пам'яті яких припадає на 14 серпня. Сімох братів - Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Евсевона, Аліма і Маркела - стратив сирійський цар Антіох Епіфана в 166 році до н. е. Він хотів, щоб вони поклонялися язичницьким богам, але брати відмовилися.
Цар вбивав їх одного за іншим на очах у матері, але жоден з них не відрікся від віри. Мати ж братів померла, не витримавши мук.
Що не можна робити в Маковий Спас
У цей день не можна прибирати і займатися важкою роботою.
Забороняється також лихословити і бажати іншим зла. Вважається, що зло повернеться бажаючому сторицею.
У свято забороняється також влаштовувати гучні гуляння та вести голосні розмови.
В їжу в свято можна вживати тільки неприготовану рослинну їжу - фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед і хліб.
Не можна також сперечатися, лаятися і з'ясовувати відносини.