UA / RU
Підтримати ZN.ua

Махінації з арештованим майном: оголошено підозри представникам АРМА і ДП "СЕТАМ"

Йдеться про розтрату 485 мільйонів гривень, що була організована злочинною групою.

Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура зібрали докази про те, що організована злочинна група з чотирьох осіб впродовж 2019 року реалізовувала корупційну схему щодо продажі арештованого майна, яке перебувало в розпорядженні АРМА, за заниженою вартістю. Цим було завдано шкоди на 485 мільйонів гривень, повідомила пресслужба НАБУ.

Зважаючи на це, 29 грудня організатору ОЗГ, який є власником кількох юридичних компаній, було повідомлено про підозру у вчиненні злочинів одразу за чотирма статтями Кримінального кодексу України – ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 та ч. 2 ст. 364. Йдеться про зловживання службовим становищем, розтрату майна в особливо великих розмірах або організованою групою та організацію таких правопорушень. Наразі місце перебування підозрюваного невідоме.

Також про підозру оголосили іншому учаснику згаданої групи – колишньому генеральному директору держпідприємства "СЕТАМ" у 2016-2020 роках Віктору Вишньову, який тепер є посадовцем Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, а також фігурантом іншого кримінального провадження НАБУ і САП. Йому інкримінують ті ж самі злочини, окрім організації діяльності ОЗГ.

Двом членам цієї групи було повідомлено про підозри у справі щодо махінацій з арештованим майном раніше – це колишні очільник АРМА 2016-2019 років Антон Янчук і начальник управління менеджменту активів центрального апарату органу 2018-2020 років.

Крім цього, правоохоронці підозрюють пов’язаного з ОЗГ директора приватної компанії, підконтрольної згаданому організатору.

За даними НАБУ, усього слідчі встановили всже 11 осіб, які або брали участь у самій злочинній групі, або залучалися до окремих правопорушень. П’ятьом повідомили про підозру в липні цього року, трьом – у жовтні, трьом – у грудні.

Читайте також: Україна робить два кроки вперед, один крок назад у боротьбі з корупцією - Politico

У ході розслідування було встановлено, що засновник ОЗГ запропонував запустити корупційну схему для продажу арештованого майна голові АРМА в 2017-2018 роках.

"Як людина, яка впродовж кількох років мала опосередкований вплив на формування та реалізацію державної правової політики Міністерства юстиції України, саму АРМУ, ДП "СЕТАМ", організатор був добре обізнаний зі специфікою цього напрямку діяльності Агентства", – пояснили в НАБУ.

Тоді підозрюваний створив план для контролю за кожним етапом схеми: від моменту передачі речових доказів АРМА – до їхньої реалізації за зниженою ціною на підконтрольному торгівельному майданчику підпорядкованим підприємствам.

Як зазначається, керівник АРМА не лише прийняв пропозицію, а й посприяв затвердженню необхідної нормативної бази, щоб створити видимість законності махінацій.

"Одним із них став конкурс із відбору торгівельного майданчика, за умовами якого перемогу в ньому могла здобути лише одна структура – ДП "СЕТАМ", генерального директора якого організатор також залучив до складу ОЗГ. Той міг забезпечити проведення електронних торгів з метою реалізації речових доказів по заниженим цінам, у яких створити умови для перемоги заздалегідь визначених юридичних осіб", – йдеться в повідомленні.

НАБУ та САП з’ясували, що в цей час директор згаданої раніше приватної компанії надавав правову допомогу і залучав до участі в торгах підконтрольні ОЗГ компанії для створення видимості конкурентної боротьби.

За цією схемою в 2019 році зазначені 11 осіб щонайменше чотири рази продали арештоване майно за зниженою ціною. 

Читайте також: НАБУ прийшло з обшуками не лише до Резніченка, й до координатора "Великого будівництва" Голика

Зокрема, три земельні ділянки в Одеській області, придбані свого часу для будівництва ТЦ "Ашан", вони реалізовали у 18 разів дешевше від ринкової вартості. Ціна проданих 2,6 тисячі тонн річкового піску на Київщині була в понад шість разів меншою, а близько 4,5 тисяч тонн карбаміду – майже в п'ять разів. Також ОЗГ реалізувала зерно, крупи й олійні культури вчетверо дешевше за ринковий рівень.

"За попередніми оцінками, завдана шкода в цих чотирьох епізодах становила 426 млн грн. Однак експертиза уточнила її розмір і наразі вона становить 485 млн грн. НАБУ і САП встановлюють інших можливих учасників ОЗГ та досліджують інші випадки їхньої протиправної діяльності", – підсумували в НАБУ.

Про те, чому навіть війна не вилікувала Україну від корупції, про старі кейси та нові справи проти корупціонерів, про відносини з іншими силовиками та фактор Банкової читайте в інтерв’ю керівника головного підрозділу детективів НАБУ Андрія Калужинського «У нас люди, які підозрюються чи обвинувачуються в корупції, — рукопожатні. Їх підвищують по службі, у них беруть інтерв’ю та запрошують на заходи», яке він дав вперше за час своєї багаторічної кар’єри у НАБУ.